vinoteka-ochutnavka-vin-vinna-cesta-narodny-salon-sin (21)

Víťazi z 1. kola súťaže Národný salón vín sú už známi

Národný salón vín Slovenskej republiky 2019 už má svojich nových víťazov prvého kola. 14. mája 2019 pre Vás 18 erudovaných degustátorov vybralo nových 25 najlepších slovenských vín. Z 89 vín od 26 výrobcov získalo toto najvzácnejšie slovenské ocenenie v 14. ročníku až 14 výrobcov.

V prvom kole sa súťažilo v kategóriách šumivé víno, biele suché, polosuché, polosladké skoré aromatické odrody, ružové suché a ružové polosuché a polosladké víno. To, že získať toto ocenenie je čoraz ťažšie a kvalita vín rastie, dokazuje aj posun v minimálnej bodovej hranici. V prvom kole 14. ročníka sa do NSV SR dostali vína, ktoré získali minimálne 87,33 bodov ( v roku 2013 to bolo 86,8 bodov).

Štandardom súťaže je hodnotenie na tabletoch, čo umožnilo degustátorom plne sa sústrediť iba na kvalitu vín. Hodnotenie prebiehalo v elektronickom systéme VINKOPRO, ktoré je súčasťou portálu www.vinko.sk. Je to najkomplexnejší systém hodnotenia vín v celej Európe.

Osvedčilo sa aj hodnotenie vín v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz nalialo 5 vín a oni tak mohli viac porovnávať a venovať vínu viac času ako doteraz. Takéto hodnotenie pomáha v ročníkoch, ktoré sú náročné na technologické spracovanie, ako to bolo v ročníku 2018, ktorý bol mimoriadne suchý a horúci a priniesol výrazne aromatické vína, avšak s nižším obsah kyselín a vyššou cukornatosťou.  Pri hodnotení bola použitá neutrálna voda najvhodnejšia pre degustácie – Zlatá studňa.

Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Vína sa vyberajú v niekoľkých stupňoch. V prvom kole v 20 nominačných výstavách, ktoré prebiehajú vo februári až máji, sa môžu do salónu nominovať tie, ktoré získali zlatú alebo striebornú medailu. Z nich potom vyberá porota v dvoch degustáciách  –  v máji a septembri – tie najlepšie vína, ktoré reprezentujú slovenský top výber.

Vybrané vína sa budú dať ochutnať v Národnom salóne vín SR už od 1. júna 2019, v októbri ich doplní zvyšných 75 vín novej kolekcie. Viac informácií nájdete na www.salonvin.sk.

Víťazmi kategórií s titulom šampión kategórie Národný salón vín SR 2018 sú:

Hubert J.E., s.r.o., Hubert Cabernet Sauvignon, blanc de noir, biele Brut v  kategórii šumivé víno

Ostrožovič  spol. s r.o., Muškát žltý, Saturnia, bobuľový výber, biele polosladké, v kategórii biele skoré aromatické odrody suché až polosladké

VÍNO MRVA &STANKO, a.s., Cabernet Sauvignon rosé 2018, akostné víno v kategórii ružové suché víno

Dubovský a Grančič, s.r.o., Cabernet Sauvignon 2018 SK, výber z hrozna, ružové, polosladké v kategórii ružové polosuché a polosladké

Menu