Národný salón vín Slovenskej republiky 2019 už pozná svojich víťazov.

Aktuálna reprezentatívna stovka slovenských vín je od 1. októbra prístupná v Apponyiho paláci. Top 100 najlepších slovenských vín na jednom mieste je zároveň ukážkou kvality, rôznorodosti a tradície vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. V historických priestoroch Múzea vinohradníctva a vinárstva, priamo v centre hlavného mesta môžu návštevníci ochutnať vína z celého Slovenska. Okrem rôznych degustačných programov, ponúka Národný salón vín SR (NSV SR) aj ďalšie služby – predaj vína, organizovanie riadených degustácií, workshopov a odborných prednášok.
(Bratislava 01.10.2019)

Prvá časť vín NSV SR je známa už od mája. Vtedy erudovaní degustátori vybrali 25 najlepších slovenských vín v kategóriách šumivé víno, biele skoré aromatické odrody a ružové vína. V druhom kole, 5. septembra 2019, pribudlo do stovky novej kolekcie NSV SR ďalších 75 vín.
V jesennom kole sa o umiestnenie v NSV SR v kategóriách biele suché, polosuché, polosladké vína všetkých odrôd okrem skorých, červené suché, polosuché, polosladké vína, prírodne sladké vína, tokajské vína uchádzalo 400 vín od 46 výrobcov a toto najvzácnejšie slovenské ocenenie v II. kole 14. ročníka získalo až 31 výrobcov.

Do víťaznej stovky sa celkom dostalo 34 vinárstiev. Hranica, ktorú bolo potrebné dosiahnuť, aby sa víno dostalo do NSV SR, bola 87,25 bodov. V každej kategórii sa vybralo aj najlepšie hodnotené víno, ktoré získava titul šampióna. Zastúpené sú takmer všetky vinohradnícke oblasti – Malokarpatská, Južnoslovenská, Nitrianska, Východoslovenská a VO Tokaj. K najúspešnejším vinárstvam patria tradičné lídri osvedčené značky na trhu – Víno Mrva a Stanko (8 vín), Ostrožovič, Víno Matyšák (7 vín), Zámocké vinárstvo (7 vín), Golguz (6 vín) a Villa Vino Rača (6 vín).

Veľmi rôznorodá je aj odrodová skladba top stovky. 59 bielych vzoriek reprezentuje až 18 odrôd. Najviac zastúpená (8 vín) je odroda Rizling rýnsky, nasleduje Chardonnay (6 vín), Sauvignon, Tramín červený a Veltlínske zelené (5 vín). Zaujímavosťou sú dve raritné odrody – novošľachtence Svoj sen a Rizling rituál. Poetický názov „Svoj sen“ dostala odroda, ktorá je šľachtením odrôd Rulandské šedé, Pesecká leánka a Rizling rýnsky. Rizling rituál, pôvodne nazývaný tiež Rizling korenistý vznikol krížením Tramínu červeného a Rizlingu vlašského. Z červených vín je najpočetnejšia skupina vín (5 vzoriek) vyrobených z odrody Pinot noir (synonymum Rulandské modré), nasleduje Cabernet Sauvignon, Dunaj, Alibernet, Frankovka modrá a Hron. V kolekcii teda nájdeme aj dva modré novošľachtence – konkrétne až 3 vína odrody Dunaj a jeden Hron. Napriek tomu, že na Slovensku je väčšina vín vyrábaných z jednej odrody, tento rok nájdete v salóne 5 vín viacodrodových, tzv. cuvée, konkrétne jedno biele a štyri červené. Veľmi obľúbená kategória ružových vín je v NSV SR reprezentovaná 8 vzorkami – 6 vín odrody Cabernet Sauvignon, po jednom víne z odrôd Frankovka modrá a Merlot. Kompletnú stovku vín dopĺňajú 4 tokajské moky a 9 šumivých vín.

Víťazi jednotlivých kategórií s titulom šampión kategórie NSV SR 2019:

kategória šumivé vína: Hubert J.E., Hubert Cabernet Sauvignon, blanc de noir, biele, brut, kategória biele skoré aromatické odrody, suché až polosladké: J&J Ostrožovič, Muškát žltý, Saturnia, bobuľový výber, polosladké, kategória ružové suché víno: Víno Mrva & Stanko, Cabernet Sauvignon rosé 2018, akostné odrodové, suché  v kategórii ružové polosuché a polosladké: Dubovský a Grančič, Cabernet Sauvignon rosé 2018, výber z hrozna, polosladké kategória biele suché vína: Zámocké vinárstvo s.r.o., Veltlínske zelené sur lie 2017, neskorý zber, suché kategória biele polosuché, polosladké vína všetkých odrôd okrem skorých: J&J Ostrožovič, Furmint 2017, výber z hrozna, polosuché kategória červené suché, polosuché, polosladké vína: Skovajsa Milan Vinohradníctvo a vinárstvo, Cabernet Sauvignon 2015, akostné odrodové, suché kategória prírodne sladké vína: Karpatská Perla, Aurelius 2017, cibébový výber, biele, sladké kategória tokajské vína:  J&J Ostrožovič, Tokajská výberová esencia 2000, biele, sladké.

 

Zdroj: Národný salón vín SR

Foto: Národný salón vín SR

Tlačová správa: Otvorenie 14. ročníka kolekcie Národný salón vín 2019