Aké vína pre vianočno-novoročné obdobie?

Najkrajšie obdobie v roku

Keď snehové vločky ticho padajú na zmrznutú krajinu a náš svet sa zahalí do bieleho zimného plášťa, prichádza čas, keď sa srdcia otvárajú teplu a radosti Vianoc. V tento magický čas roka sa rodiny a priatelia schádzajú, aby spoločne oslavovali, zdieľali a vytvárali nezabudnuteľné spomienky. A čo by to boli za sviatky bez lahodného vína, ktoré môže tak krásne podčiarknuť atmosféru a zvýrazniť chute vianočných pochúťok? Pridajte sa k nám na ceste, kde objavíme to pravé vínne spoločenstvo pre váš vianočný stôl, aby sme spoločne vytvorili nezabudnuteľný zážitok pre vaše chuťové poháriky aj srdce.

Vína pre vianočno-silvestrovské sviatky

Vianočné a novoročné sviatky si vyžadujú vína, kde si každý nájde to svoje. Čo by to boli Vianoce alebo Silvester bez sektu? Slovensko je krajina sektov, vďaka tomu, že Bratislava je medzi prvými mestami, ktoré začali vyrábať „šampanské“ mimo Francúzska, máme veľkú tradíciu oslavovať s tradičnými bublinkami. Dvorný someliér Národného salónu vín SR, Peter Minárik, vybral lahodný krémový sekt od Chateau Rubáň: Cuvée sekt 2019, nádherne vyzretý tradičný sekt z odrôd: Chardonnay, Rulandské biele a Rizling rýnsky. V decentnej, ovocno-kvetinovej vôni sú prítomné tóny agátového kvetu, citrónovej trávy,  zrelých citrusových plodov a jemného biskvitu.
Chuť je brilantne svieža, šťavnatá a pritom intenzívna s dlhou minerálne čistou dochuťou.

Druhé vínko, ktoré poteší milovníkov rizlingov, je Rizling rýnsky od Víno Nichta. Krásny Rizling rýnsky vyrobený metódou „sur lie“, víno vyzrievalo na vlastných kaloch, čo mu dodalo príjemnú chuť a arómu. Rizling rýnsky je navyše nádherne minerálny a sopečný, vďaka sopečnej pôde zo Štiavnických vrchov.

Ďalšie vínko v balíčku, ktoré nesmie chýbať cez sviatky je Pálava od Movino. Aróma vína tropických tónov a orientálneho korenia, očarí milovníkov vína aromatických odrôd. Bohatá, plná, korenistá chuť je podporená harmóniou kyselín a zvyškového cukru.

Na záver niečo príjmne sladké pre mlsnejšie jazýčky a zároveň je čas si dopriať prírodne sladké vína, ktorým sa na Slovensku mimoriadne darí. Peter pre Vás vybral Rizling rýnsky od Víno Matyšák, cibébový výber. Objavte tóny nezameniteľnej arómy lipy, agátového medu, sušeného tropického ovocia a marhúľ, podporený šťavnatou kyselinkou, vytvára dokolané dezertné a vzácne víno.

Menší balíček pre vianočné sviatky

Menší balíček pre vianočné sviatky

Ďalší výber someliéra Peťa pre vianočné sviatky je menší balíček, pozostávajúci zo štyroch vín.

Začíname krémovým sektom Chardonnay L ´Original od spoločnosti Hubert, ktorá oslávi čoskoro svoje 200-sté výročie, je to priekopník v šumivých vínach. V sekte L ´Original nájdete neutíchajúce jemné perlenie, decentná biskvitová vôňa a delikátna chuť sú nedostižnými prednosťami tohoto moku, tak veľmi pripomínajúceho rodné Francúzsko.

Ďalším vínkom, ktoré nesmie chýbať na štredrovečernom stole, je Chardonnay od VPS Pavelka a Syn. Vinohrady sú iba 20 km od Bratislavy a prekvapivo objavíte v Chardonnay nádherné minerálne víno, ohúria Vás tropické tóny ananásu, manga či banánov. Poteší každého, najmä nežnejšie pohlavie, žienky.

A na záver Sauvignon, bobuľový výber od Predium Vráble. Predstavte si chuť plnú zrelých egrešov, čiernych ríbezlí a sušeného ananásu. Prenesiete sa do tropických oblastí vďaka tónom marakuje či grepu.

Niečo pre náročných milovníkov červených vín

Ak máte doma, náročného milovníka vína, zástancu červených vín, predsvedčte ho, že Slovensko je krajina aj krásnych červených vín.

V tomto balíčku ochutnáte Pinot Noir od vinára Adama Sýkoru. Rebela, Adama, ktorý si potrpí na kvalitu. Pinot Vás očarí nádhernou rubínovou farbou s karamínovými zábleskami, vo vôni dominuje kôstkové ovocie, najmä čerešne a višne. V chuti prechádza do ľahkých džemových tónov s jemným korenistým záverom. Pinot je lahodný a elegantný, hrdý na svôj pôvod. Ochutnajte kráľovnu modrých odrôd!

Frankovka modrá 2019 od Angel wines. Ďalšie menšie vinárstvo, ktorá sa pohráva s vínami a dosahuje výnimočné chute. Frankovka má sýtu tmavočervenú farbu s fialovým odleskom a decentnou vôňou kôstkového ovocia, čokolády, sladkého drievka. Pevná, dobre štruktúrovaná chuť vína je tvorená tónmi čerešní a višní, ktoré plynuje prechádzajú do korenisto škoricovej dochuti. Záver chute patrí brilantnému spojeniu čokolády a sladkého drievka.

Na záver je tu nádherné mohutné víno Cuveé 25, ročník 2018 od Vinárstva Nichta. Skvost, ktorý si vyžaduje dekantáciu, aby sa prejavil jeho potenciál. Cuvée je spojením Franovky modrej, Dunaju a Alibernetu, ročníky 2018, ktoré vyzrievali samostatne v dubových sudoch. Doprajte si víno rubínovočervenej farby.  Viacvrstvová aromatika s tónmi horkej čokolákady, nugátu a drobného bobuľového ovocia. V chuti nájdeme zrelé čerešne, čučoriedky a jemný závan tabakového listu. Dochuť je mimoriadne dlhá s nasladlým záverom.

Darujte výnimočný darček

Ak hľadáte darček pre milovníka vína, doprajte mu zážitok. Darčekový poukaz s profesionálnym someliérom, ktorý predstaví vína a porozpráva zaujímavosti o oblasti, vinárovi alebo najpopulárnejší program 72 vín za 100 minút, ktorý je objavení toho, čo Slovensko dokáže vypestovať a vyrobiť. Program je objavení vín zo 6 slovenských vinohradníckych oblastí, o objavení chutí, vôní a štýlov vinárov, ktorí sa dostali do Národného salónu vín SR v danom roku. Tento rok ochutnávame vína 18. ročníka, všetky sú zachladené a vystavené v 5 miestnostiach. Prechádza sa cez sekty, frizzanté, prvé odrody, potom rizlingy, pinoty, sauvignony, tretia miestnosť je venovaná aromatických odrodám a rosé a posledná červeným vínam.

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu