Slovenskí vinári

Vinárstvo má u nás dlhoročnú tradíciu. Naši vinári sa starajú o svoje vinice s láskou a odbornosťou, a tak slovenské vína získavajú každoročne ocenenia na medzinárodných vinárskych súťažiach po celom svete. Spoznajte tých najlepších slovenských vinárov bližšie.

angel-wines

Angel - Wines s.r.o., Želiezovce

Môj príbeh nie je na prvý pohľad typicky vinársky, pretože žiaden z mojich predkov sa nevenoval výrobe vína. Mne však premena hrozna na víno tak učarovala, že som sa jej začal venovať skutočne seriózne.

Odhodlať sa vyrábať víno nie je záležitosťou niekoľkých dní. V človeku to niekedy drieme aj roky. Najskôr treba získať potrebné vzdelanie, informácie a určite aj prax. Mne v tom výrazne pomohla moja dcéra. Vybral som sa za ňou do Austrálie, kde s manželom, ktorý pochádza z Talianska, prevádzkujú gastro zariadenia. Keďže jedlo a víno sú na Apeninskom polostrove doslova náboženstvom, veľa som sa od nich dozvedel. Pomohli mi aj dostať sa na niekoľko mesiacov do tímu jedného z miestnych vinárstiev, ktorých vína majú aj na svojej vínnej karte.

Tam som získal veľmi cenné poznatky o tom, ako šetrne pristupovať k hroznu a vínu a ktoré kroky sú pri výrobe dôležité. Austrálski vinári sú veľmi priateľskí, a tak boli ochotní prezradiť mi aj to, čo by inému zatajili.
Takto podkutý som sa vrátil na Slovensko a začal som postupne zúročovať vedomosti získané na opačnej pologuli.

Web: www.angelwines.sk

Baynach (Reva Bojničky, a.s.), Bojničky

Vinárstvo BAYNACH úzko spája úspech svojho podnikania s úspechom a rozvojom celej vinohradníckej oblasti, preto naše aktivity smerujú aj do rozvoja kultúrnych, turistických i športových podujatí v regióne.

V roku 2017 sme založili tradíciu podujatia „Vítanie leta vo vinici“, ktoré asi najlepšie vystihuje náš záujem a nastúpenú cestu rozvoja vinárstva a vinohradníctva v spojení s propagáciou oblasti. Podujatie sa koná priamo vo viniciach obce Bojničky a jeho cieľom je priblížiť návštevníkom prostredie, produkty vinárstva BAYNACH i ostatných oblastných vinárov ako aj potravinárskych výrobcov a zároveň ponúka hudbu, tanec a zaujímavé detské aktivity. To, že je táto cesta správna, dokazuje aj množstvo spokojných, možno povedať nadšených návštevníkov tohto podujatia a ich pozitívne ohlasy.

Web: www.baynach.sk

baynach

Cintavý & Pisarčík Vinárstvo s.r.o., Viničné

Naše malé rodinné vinárstvo vzniklo v roku 2014. Víno vyrábali naši predkovia už po niekoľko generácií vo Viničnom, Svätom Jure a v Modre. Obhospodarujeme 1 ha vinohradov vo Viničnom a v Svätom Jure. Zvyšné hrozno nakupujeme u našich dodávateľov. Víno vyrábame v pivnici pod rodinným domom vo Viničnom a v priľahlých priestoroch. V našej pivnici môžu hostia ochutnať odrodové vína, a to Veltlínske zelené, Feteasca regala, Rulandské biele, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Muškát moravský, Rulandské šedé, Sauvignon, Devín, Müller Thurgau. Z červených vín máme v ponuke odrody Frankovka modrá, Dornfelder, Cabernet sauvignon, Alibernet, z ružových vín Cabernet sauvignon. Ponúkame tiež sladké vína slamové a ľadové a naši hostia ich počas DOP môžu aj ochutnať. Naše relatívne mladé vinárstvo sa môže pochváliť skutočnosťou, že v rokoch 2016 a 2018 boli naše vína zaradené do Národného salónu vín Slovenskej republiky medzi TOP 100 vín.

Dubovsky a Grancic 1

Dubovský a Grančič, s.r.o, Svätý Jur

Miloš s Bohušom sa poznali už od detstva, v neskoršom veku ich spojilo hlavne víno. V roku 2003 sa rozhodli, že skúsia urobiť niekoľko sto litrov vína spolu. Víno sa podarilo, a tak v nasledujúcom roku zvýšili produkciu. Nakoniec sa v roku 2005 rozhodli založiť si spoločné vinárstvo. Základom ich stratégie bolo robiť víno iba z hrozna dopestovaného vo Svätom Jure. Všetko svoje úsilie preto venovali rozvoju vinohradov. Doteraz sa im podarilo získať dvanásť hektárov parciel v okolí Svätého Jura. Časť z nich vlastnia, zvyšok si prenajímajú. Časom zistili, že modrým odrodám predsa len vyhovuje trochu teplejšie podnebie, preto odrody Dunaj a Cabernet Sauvignon nakupujú zo Svodína.

Web: www.dubovskygrancic.sk

Château Rúbaň/Vienna DC, a.s.

Nájdete nás na okraji obce Rúbaň v areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom. Sme súčasťou Strekovského regiónu v rámci Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, priamo v srdci Podunajskej nížiny. Máme to tu radi a preto si ako jedni z mála zakladáme na mieste pôvodu hrozna aj výroby vína. Myslíme si, že v časoch globalizácie a pretlaku lacných dovozových vín si tento prístup nájde svojich fanúšikov. Snáď sa nám túto hrdosť podarilo zmeniť na príjemné tóny v našom víne. Však ochutnajte a dajte vedieť.

Web: www.vinoruban.sk

Chateau ruban 1
Chateau Topolcianky

Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o./Château Topoľčianky

Vinárske závody Topoľčianky patria so svojimi dlhodobými skúsenosťami a tradíciou k popredným producentom vín v  Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Spoločnosť bola založená v roku 1993, nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. Víno a kvalita sa rodí vo vinici, preto spoločnosť investuje veľkú časť finančných prostriedkov do vlastných vinohradov. Celkovo obhospodaruje 550 ha viníc v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Podstatná časť bola revitalizovaná výsadbou nových, mladých viníc v špičkových polohách.

Web: www.chateautopolcianky.sk

Chowaniec & Krajčírovič, Svätý Jur

Vinohradníctvo a vinárstvo chápeme nielen ako výrobné odvetvie produkujúce víno. Za svojou činnosťou vidíme úzky kontakt s prírodou a náš podiel na tvorbe krajiny okolo nás. Vyrobené víno je reprezentantom oblasti, mesta, ľudí, ktorí sa na jeho výrobe podieľali. Zapája sa tak do vytvárania kultúrneho obrazu kraja, z ktorého pochádza. Naším cieľom je vyrábať vína s rodokmeňom, vína ktoré reprezentujú Svätý Jur, Malokarpatskú oblasť a celé Slovensko. Základom kvalitného vína je kvalitná surovina – hrozno. Ako hovoria starí vinári: „Víno sa robí vo vinohrade.” Nemenej dôležitou etapou výroby vína je spracovanie hrozna. Odkaľovanie muštu, zakvášanie čistými kultúrami vínnych kvasiniek, regulovanie teploty muštu počas kvasenia, šetrné čírenie a krášlenie vína – to všetko sú kroky, ktoré sú dôležité pre náš cieľ – vyrobiť lahodné čisté vína s typickou vôňou a chuťou pre jednotlivé odrody. Práve takéto vína sa tešia medzi ľuďmi čoraz väčšej obľube. Pozorne sledujeme chute a želania konzumentov našich vín a zohľadňujeme ich v procese výroby vína. Do akej miery sa nám to darí a bude dariť, to posúdite najlepšie vy.

Web: www.vinnepivnice.sk

Vinárstvo GOLGUZ, divízia spoločnosti Panonia Winery s.r.o., Hlohovec

Vinohrady vinárstva GOLGUZ majú celkovú rozlohu 240 ha a z veľkej časti sa nachádzajú medzi obcami Bojničky a Dvorníky v lokalite nazývanej Pannonia. Znakom vinohradov Pannonia je zvlnenie, pripomínajú tým známu oblasť Burgundsko. Lokalita vinohradov je rozdelená do 2 vinohradníckych honov Taličmany a Veľký háj.

Web: www.golguz.sk

golguz

JP Winery

Vinárstvo Jankacký a Podhorský sa nachádza južne od mesta Nitra v obci menom Vinodol. Slovo víno sa ukrýva v názve obce a história hovorí  že k vínu a pestovaniu hrozna má tato oblasť veľmi blízky vzťah. Naše vinárstvo ma dlhoročnú tradíciu výroby vína čim len nadväzujeme na históriu pestovania viniča v tomto regióne. Vína sú charakteristické tým ,že  odrážajú celkový terroir  tejto oblasti a vyzdvihujú odrodové charakteristiky každej odrody.

Web: www.jpwinery.sk

Limbacher

Limbacher je rodinné vinárstvo Ferka Ježíka, ktoré sa nachádza v malebnej dedinke Limbach. Limbach je známy odkazom Nemcov, ktorí tu žili a ktorí tu položili základy vinohradníctva a vinárstva. Limbacher sa zameriava na tradičné odrody ako Rizling rýnsky, Rizling vlašský, ale aj novošľachtence ako Devín či ružové André. Z červených vín nájdete Dornfelder, Alibernet či Svätovavrinecké.

narodny-salon-vin-vinoteka-ochutnavka-vin

Hubert J.E., s.r.o., Sereď

Prvé vinárstvo na šumivé víno mimo Francúzska a jedna z najstarších slovenských značiek. Spoločnosť Hubert J.E. je už od svojho založenia v roku 1825 jedným z najvýznamnejších producentov šumivého vína v regióne bývalého Rakúska-Uhorska. Už v roku 1842 získalo vinárstvo na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu. V roku 2000 sa Hubert J.E. stal členom nemeckej skupiny Henkell & Co Sektkellereien KG. V roku 2008 pribudli do portfólia spoločnosti aj obľúbené vína Vitis Pezinok a Karpatské brandy. Od januára 2019 je Hubert J.E. súčasťou skupiny Henkell-Freixenet.

Web: www.hubertsekt.sk

Karpatská perla, s.r.o., Šenkvice

V roku 1983 sme po svadbe začali pomáhať pri výrobe vína u Zárubovcov, rodičov Margity Šebovej. Do roku 1991 sme im pomáhali pri predaji, v pivnici a vo vinohrade. Počas týchto rokov sme nadobudli potrebné skúsenosti, aby sme sa mohli osamostatniť a začať podnikať. V roku 2011 sme získali prvýkrát ocenenie Vinárstvo roka, ktoré nám udelil Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. V roku 2016 boli dokončené ďalšie priestory naše firmy, nový degustačný priestor Tančiareň a archív, ktorý vznikol z bývalých nádrží na víno. Oba priestory sú pôvodné a postavilo ich družstvo Nupod v roku 1942. Vinárstvo Karpatská Perla má krásnu vyhliadkovú vežu, kaplnku, ale aj priestor pre ubytovanie hostí.

WEB: www.karpatskaperla.sk

Karpatska perla 2

MOVINO, Veľký Krtíš

Spoločnosť MOVINO sídli vo Veľkom Krtíši a je najväčším výrobcom vín v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Máme niekoľkoročné skúsenosti vo výrobe vína siahajúce do roku 1972. Ponúkame širokú škálu vín s typickým charakterom vzhľadom na pôdno-klimatické vlastnosti tejto oblasti. Výroba vína prebieha v prevádzkach vo Veľkom Krtíši. Naša ročná produkcia sa za posledné roky ustálila na hranici 12 až 15 000 hl vína z čoho cca 22% produkcie fľašových vín tvoria vína s prívlastkom. Asi 1,5 milióna eur sme investovali do obnovy technológie na spracovanie hrozna, skladovanie a fľašovanie vína.

Web: www.movino.sk

Víno Matyšák 2

Víno Matyšák, s.r.o., Pezinok

Rodinné vinárstvo Petra Matyšáka bolo založené v roku 1991 v 300-ročnom vinohradníckom dome v centre mesta Pezinok. Dnes v pôvodnej budove vinárstva sídli reštaurácia Vinum Galeria Bozen. Moderné vinárstvo bolo postavené v roku 2002 „na zelenej lúke“ v pezinskej časti Glejovka. Pivnica je vybavená najmodernejšími technológiami, ktoré umožňujú produkciu vín najvyššej kvality. V roku 2006 vo vinárstve pribudla samostatná pivnica na zrenie vína v dubových a v barikových sudoch. Základom kvalitného vína je kvalitná surovina, ktorá pochádza z najlepších honov Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Víno Matyšák viac ako dve desaťročia úspešne spolupracuje s poprednými pestovateľmi hrozna, vďaka ktorým má dostatok suroviny na výrobu stabilného sortimentu vína a ďalších produktov.

Web: www.vinomatysak.sk

Vinárstvo Miro Fondrk

Vinárstvo Miro Fondrk vyrába vína od roku 2008. Najprv to bolo v „garážových“ podmienkach a miniatúrnych šaržiach, ale od roku 2015 sa presunula výroba do nových priestorov. Vinárstvo je vybavené najmodernejšou technológiou šetrného spracovania hrozna, časť za pomoci gravitácie a zvyšok výlučne pomocou peristaltických čerpadiel. Vína sú vinifikované v nerezových tankoch ale aj drevených veľkolitrážnych VAT-och. Vyzrievanie bieleho vína prebieha v nerezových tankoch a časť v drevených sudoch. Červené vína zrejú kompletne v barikových sudoch. Každý rok vinárstvo obmieňa minimálne 20% barikových sudov za nové. Celková produkcia sa pohybuje na úrovni 15-20 tisíc fliaš ročne, z čoho 75% tvoria červené vína.

Web: www.mfvinarstvo.sk

vinarstvo-miro-fondrk
Ostrožovič

Ostrožovič spol. s r.o., Tokaj

Víno sa rodí vo vinici! Len zo zdravého a kvalitného hrozna možno vyrobiť vynikajúce a výnimočné víno. Vo firme Ostrožovič sa orientujeme na maximálnu možnú kvalitu dopestovaného hrozna. Vlastné vinohrady a dnes, po rokoch mravenčej práce, aj sebestačnosť vo výrobe hrozna sú našou veľkou devízou. Naša firma obrába cca 55 ha rodiacich vinohradov, z toho 10 ha mladých vinohradov v treťom roku. Tento vinohrad nám v jeseni 2012 dal svoju prvú, panenskú úrodu hrozna. Vinohrady našej firmy sa nachádzajú na tých najkvalitnejších honoch slovenskej časti Vinohradníckej oblasti Tokaj – Vlčina, Chotár a Makovisko. Naše vinohrady obhospodarujeme systémom integrovanej produkcie hrozna, ktorá zahŕňa súbor ochranných opatrení na reguláciu škodlivých činiteľov. Využívajú sa ekonomicky, ekologicky i toxikologicky prijateľné metódy pre udržiavanie škodlivých organizmov pod prahom hospodárskej škodlivosti. Pri dodržiavaní zásad v systéme IP sa znižuje počet chemických ošetrení i hnojenia, čo prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti a neškodnosti pestovaných viníc, ale aj ochrany životného prostredia. Je to systém šetrný k prírode a k ľuďom.

Web: www.ostrozovic.sk

VPS – Vinohradníctvo PAVELKA A SYN, s.r.o., Pezinok

Značka Pavelka sa medzi slovenskými vínami objavila v roku 1995. Ing. Milan Pavelka mal v tom čase za sebou roky skúseností s pestovaním hrozna a výrobou vína v podmienkach družstevného hospodárenia i niekoľkogeneračnú tradíciu. V roku 1997 bolo víno so značkou PAVELKA registrované ako ochranná známka a patrí medzi najvyššie hodnotené vína v Slovenskej republike. V roku 2000 uviedla spoločnosť na trh novú značku PAVES – barikové červené cuvée odrôd Cabemet sauvignon, Frankovka modrá a Neronet. Víno, ktoré dozrieva v barikových sudoch, má osobitú chuť a stáva sa stále vyhľadávanejším.

Web: www.pavelkavino.sk

pavelka-1
veritas

Veritas et Sanitas, s.r.o., Vinosady

Primárnou činnosťou firmy Veritas et Sanitas s.r.o. je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Výroba vína je pre nás hobby, ku ktorému sme sa dostali vďaka rodinnej tradícii v pestovaní viniča a výrobe vína mojimi rodičmi Margitou a Michalom Zárubovcami.  Oni toto umenie preniesli aj na svoje deti Margitu (Šebovú) – Karpatská perla, Andreu (Ratuzky) -vinárstvo Ratuzky, Evu (Vrškovú) – vinárstvo Vinkor a na mňa, Petra Zárubu – Veritas et Sanitas s.r.o.

Môj koníček je finančne aj časovo náročný, ale jeho výsledok – naše vína, verím, že potešia všetkých milovníkov tohoto božského nápoja. Takže so známym výrokom: „Alkohol z rúk lekára je liek,“  vám bude naše víno prinášať nielen pravdu , ale aj zdravie. In vino veritas et sanitas (vo víne je pravda a zdravie).

 

VINKOR, Vinosady

Sme rodinné vinárstvo a práve to pri produkcii nášho vína ovplyvňuje úplne všetko. Od obrábania vlastných vinohradov cez výber kvalitnej suroviny od našich dodávateľov až po spracovanie a výrobu vína. Orientujeme sa na odrody, ktorým miestne pôdne a klimatické podmienky najviac vyhovujú. Pri výbere hrozna uprednostňujeme surovinu, ktorá pochádza z Malých Karpát. Hrozno z tejto oblasti má viac variácií a je plnšie. Kedže sme rodinné vinárstvo, rozhodnutia, ktoré robíme, sú rozhodnutiami celej rodiny. Našou prioritou sú dlhodobé ciele s výhľadom na niekoľko desiatok rokov. Jedným z takýchto rozhodnutí bola aj investícia do technológie. Ku kvalite našich vín významnou mierou prispieva technológia riadeného kvasenia. Vyrobené vína sú odrodovo typické, ľahké, suché, svieže, chuťovo čisté s lahodnými kyselinami a jemným tónom malokarpatskej pôdy. Na svete je veľa výnimočných miest, kde si človek môže priať žiť. Pre nás sú po generácie takýmto výnimočným miestom Malé Karpaty. Na ich svahoch je v harmónii krása čistej prírody a ťažká práca ľudí vo vinohradoch. Vo vinohradoch, kde sa rodí to najlepšie hrozno pre kvalitné víno, akým je práve to naše z vinárstva Vinkor.

Web: www.vinkor.sk

Villa Vino Rača, a.s., Bratislava

Račianske vinohrady sú situované v azda najznámejšom vinohradníckom regióne Slovenska. Rozprestierajú sa na južných svahoch Malých Karpát v nadmorskej výške 150 – 300 m n.m. Spoločnosť Villa Vino Rača, a.s. je pokračovateľom bohatej tradície v tejto oblasti, ktorá je od nepamäti spätá  s vinohradníctvom a s výrobou kvalitných vín. Ťažiskom produkcie spoločnosti, ktorá sa rozsahom výroby zaraďuje medzi stredné vinárske firmy, sú akostné odrodové biele a červené vína a podľa podmienok a kvality konkrétneho ročníka, aj vína s prívlastkom.

Web: www.villavinoraca.sk

Villa Vino Raca 2
Vino Nitra 1

Víno Nitra, spol. s.r.o.

Za kvalitu vín ručí Ing. Jozef Adamovič, PhD., ktorý vykonáva funkciu výrobného riaditeľa už takmer celé desaťročie, pričom v priebehu tohto obdobia sa môže pochváliť množstvom domácich, ale aj zahraničných ocenení. Okrem tichých vín sa vinárstvo venuje tiež výrobe prémiových šumivých vín Sekt Pálffy, ktoré si môžu zapísať najvýznamnejšie ocenenie v dejinách slovenského šumivého vína – zlatú medailu zo súťaže Effervescents du Monde© vo francúzskom Dijone. Nitrianske vína sú vyvážané okrem Českej republiky aj do Japonska, USA, Poľska, ako aj do Číny, kde vinárstvo úzko spolupracuje s čínskym partnerom v rámci spoločného projektu Zhongjie Nitra Winery, Ltd.

Web: www.vino-nitra.sk

Vinárstvo Milan Skovajsa, Pezinok

Naša rodinná firma Skovajsa vznikla v roku 1991 ako vinohradníctvo. Prerušenú tradíciu po starých rodičoch sme obnovili na vinohradoch vrátených v reštitúcii. Teraz hospodárime v Pezinku a v Limbachu na 7,5 ha viníc, kde spracúvame len vlastné hrozno a vyrábame 35 000 až 40 000 litrov vína ročne.

Ako mladí výrobcovia sme upustili od klasických postupov a pristúpili k šetrnému spracovaniu hrozna a k reduktívnej technológii výroby vína, ktorá nám umožňuje dodávať na trh moderné, svieže vína s výraznou odrodovou arómou. Našu ročnú produkciu tvorí zhruba z dvoch tretín biele víno. Tento pomer vín sa snažíme vyrovnávať v prospech červeného vína ďalšou výsadbou nových viníc. Najnovšie vysadený Neronet nám dal panenskú úrodu v roku 2008 až 2009. Odrodovú skladbu tvorí 7 bielych a 4 červené vína. Víno predávame vo vlastnej pivnici a vinotékach na Slovensku.

Web: www.vinoskovajsa.sk

Pivnica Malé Ripňany – Vinum Nobile

Naše vinárstvo produkuje elitné druhy bieleho, ružového a červeného vína známe milovníkom tohto moku po celom svete. Zámerne produkciu nerozširujeme, aby sme mohli všetku pozornosť sústrediť na kvalitu výrobkov. Ročne sa vyrobí nie viac ako 6 tisíc fliaš vína každého druhu. Opierame sa o tisícročnú tradíciu výroby vín pochádzajúcu z Kaukazu a postupne zavádzame moderné strojové vybavenie. Vďaka tomu má víno vyprodukované v našom vinárstve vyberanú jemnú chuť a príjemnú vôňu. Vladislav Alimurzajevič Khabliev je podnikateľ pôsobiaci v mnohých oblastiach. Úspešne sa mu darí realizovať všetky svoje stanovené ciele, avšak srdce aj duša rodáka zo Severného Osetska je oddaná vinárstvu.

Web: www.vinumnobile.sk

vinum-nobile

Pivnica Orechová

História firmy Regia TT s.r.o. – Pivnica Orechová sa datuje od roku 1994 a je pokračovaním histórie Šľachtiteľskej stanice Orechová. Šľachtiteľská stanica bola súčasťou Komplexného výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho v Bratislave a bola v Orechovej zriadená v roku 1966. Úlohou Šľachtiteľskej stanice v Orechovej boli systematické práce na šľachtení nových odrôd viniča vhodných pre oblasť Východoslovenskej nížiny a overovanie odrôd vyšľachtených v rámci KVÚVV. Nadväzujúcou úlohou bola produkcia sadeníc viniča potrebných pre rýchlo sa rozvíjajúce vinohradníctvo sobranskej vinohradníckej oblasti. V rámci šľachtiteľskej stanice boli postupne vytvorené pestovateľské i materiálne podmienky pre realizáciu týchto zámerov. V rokoch 1967–1968 boli vysadené šľachtiteľské vinohrady s rozlohou cca 54 ha so svetovým sortimentom viniča a bolo vytvorené zázemie pre produkciu sadeníc. Dobudovaním podzemnej dvojloďovej klenbovej pivnice v roku 1970 boli dané základy i pre rozvoj profesionálneho vinárstva.

Web: www.pivnicaorechova.sk

pivnica radosina

Pivnica Radošina, s.r.o.

Produkujeme vína najmä z vlastného vinohradu, ktorý sa rozprestiera priamo nad vínnou pivnicou na ploche 33 ha. Redukcia úrody a starostlivé ošetrovanie viniča v systéme integrovanej produkcie sú pre nás samozrejmosťou. Južná orientácia našich viníc a vápencovo-dolomitické podložie pôdy dávajú vyniknúť hlavne burgundským odrodám viniča. Okrem Burgundského modrého (Pinot noir) a Burgundského bieleho (Pinot blanc) sa u nás darí najmä burgundskému šedému (Pinot gris). Z neho vyrábame naše najznámejšie víno Radošinský Klevner, ktorý bol dodávaný na anglický kráľovský dvor a tomuto vínu bol udelený certifikát. Radošinský Klevner zažil svoj comeback v anglickej kráľovskej rodine aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Víno nechýbalo ani na stoloch pri poslednej návšteve pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Naše vína z pivnice Radošina sú typické ojedinelým charakterom vo vôni i chuti, získali priazeň konzumentov, ale aj viacero významných ocenení na svetových výstavách. V súčasnej dobe dodávame radošinské vína  do siete hotelov a reštaurácií, špecializovaných vinoték a na rôzne spoločenské podujatia. Vína je možné zakúpiť aj priamo v našej predajni v Radošine.

Web: www.pivnicaradosina.sk

Repa Winery, Šenkvice

Svoje nadšenie a lásku k dobrému vínu sa snažíme pretaviť s pokorou a úctou do každodennej poctivej práce. Naše rodinné vinárstvo bolo založené v roku 2009 a dominuje v ňom snaha o špičkovú kvalitu vyrábaných vín určených do vinoték a gastronómie. Naše vinártvo je naozaj rodinné, keďže pracujeme spolu s manželkou. Ona sa venuje ekonomickým záležitostiam a mojou parketou je výroba vín.

Web: www.repawinery.sk

repa-vinery

TOKAJ & CO, s.r.o., Malá Tŕňa

Keď v roku 1998 zanikol Tokaj štátny podnik, zostali po ňom rozsiahle vinice, technológie a nádherná pivnica v Malej Tŕňi (Národná kultúrna pamiatka). Túto hodenú rukavicu sa rozhodla zodvihnúť spoločnosť Galafruit, s.r.o., ktorá kúpila pozostatky štátneho podniku a pokračovala vo vinárskej výrobe. V roku 2007 sa od nej odštiepila vinárska časť a pod názvom Tokaj & CO. sme začali v srdci vinohradníckej oblasti Tokaj písať náš samostatný príbeh. V súčasnosti obhospodarujeme 98 ha vinohradov výlučne vo vinohradníckej oblasti Tokaj. Odrodová skladba je daná zákonom a dlhoročnou tradíciou – Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Vinohrady sa nachádzajú v katastroch obcí Čerhov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Slovenské Nové Mesto. Väčšina vinohradov je obhospodarovaná v režime tzv. integrovanej produkcie. Výborné hrozno ani pivnica samotná nestačia, rovnako dôležitá je práca ľudí. Náš kolektív má každý deň za úlohu jediné – pracovať na tom, aby ste vy mali v pohári len to najlepšie. Hlavné postavy v príbehu Tokaj & CO sú už od čias štátneho podniku tie isté – pán Ing. Milan Kakaš, náš hlavný technológ a pani Ing. Zuzana Čorbová, naša hlavná enologička. Osobnosti uznávané na celom vinárskom Slovensku. Spoločnými silami rok čo rok premieňajú jedinečný potenciál regiónu v hodnotné vínne skvosty, ktoré si našli priaznivcov po celom svete.

Web: www.tokaj.sk

adam-sykora

Víno Adam Sýkora, Limbach

Vinárstvo Adam Sýkora sa nachádza v srdci Malých Karpát, v malebnej vinohradníckej dedinke Limbach. Sme malá vinárska spoločnosť a našou pasiou je vytvárať najlepšie vína v podmienkach, aké nám poskytuje podnebie Slovenska.

Za výrobou vína stojí progresívny a inovatívny vinár  Adam Sýkora. „Milujeme rozprávať sa deliť a sa o vinárske zážitky. Každý rok nájdete u nás niečo nové, netradičné. Našou filozofiou je produkovať vysoko kvalitné vína z vinohradov na Slovensku.

Spájame moderné technológie a tradičné vinárske hodnoty, čo reprezentuje aj motív na našej etikete – tradičný džbán. Naše víno je spoločným dielom tvrdej práce vinohradníka a vinára. Výsledky našej práce je vidieť, ale predovšetkým cítiť v pohári. Vína zn. Adam Sýkora sú ľahké a svieže. Presne také ich chceme mať. Radi si s vami pripijeme v našej novej degustačnej miestnosti v Grinave – Pezinku.“

Web: www.adamsykora.sk

Víno Kmeťo, Modra

Firma Víno Kmeťo začala písať svoju históriu po roku 1989. Začala s obrábaním prvých vinohradov, výrobou vín z ich úrody a našla si prvých zákazníkov. V súčasnosti obrába 5 ha vlastných vinohradov. Firma sa nachádza v meste Modra a všetky vinohrady sú situované v tomto rajóne.

V roku 2007 vysadila firma nový vinohrad odrodou Devín a v roku 2010 bol vysadený ďalší odrodami Alibernet a novošľachtencami Dunaj, Hron a Torysa. V roku 2015 a 2016 bol vysadený Rizling rýnsky, Tramín červený, Chardonnay a Sauvignon. V posledných rokoch sa firma snaží udržať krok s novými technológiami. Kvalitu vína sa snaží zvyšovať aj pomocou klimatizovanej pivnice, riadeným kvasením, používaním čistých kultúr vínnych kvasiniek a odkaľovaním muštov, ktoré sú spracované pneumatickým lisom.

V produkcii okolo 20 000 fliaš ročne sa nájde vyrovnaný pomer bielych, červených a aj ružových vín. Z bielych odrôd je to najviac Veltlín zelený, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Tramín červený, Devín a Muškát moravský. Z červených je to André, Dunaj, Hron a Torysa, väčšina z nich zreje v barikových sudoch.

Milovníci vína majú možnosť ochutnávky vína spolu s odborných výkladom priamo vo firme. Kapacita pivnice je 10 – 15 ľudí.

Web: www.vinokmeto.sk

vino-kmeto

Vínko Klimko, Modra

Prvé VÍNKO KLIMKO MODRA sme s pomocou brata Tomáša vyrobili z ročníka 2012. Môj vinársky príbeh však začal o niečo skôr: S vínom som sa v našej rodine stretával od malička. V osemdesiatych rokoch bolo v Modre najväčšie vinohradnícke družstvo v celom Československu. Takže ani u nás sa tomu nedalo vyhnúť a prvýkrát som sa dozvedel, že Klimko ľúbi vínko. Po gymnáziu som problematiku odborne spoznával na Chemicko-technologickej fakulte STU. Končil som v roku 2001 pod vedením Prof. Malíka, našej jedinečnej vinárskej osobnosti. Začiatkom roka 2002 som u Malíkov stretol Ing. Ladislava Šeba z vinárstva KARPATSKÁ PERLA, kde sa potom viac ako 10 rokov formovali moje ďalšie vinárske  kroky. Medzitým som urobil tú najdôležitejšiu vec v živote –  dobre sa oženil. Dnes sa spolu s manželkou Marcelou, absolventkou rovnakého odboru, staráme o 5 ha modranských vinohradov a hrozno tu aj nakupujeme. Okrem nášho vlastného vinárstva učím študentov Technológiu vína a nápojov na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre. A sám sa stále mám čo učiť… Ako sa u nás hovorí: Kto rozumie vínu a ženám, rozumie životu!

Web: www.vinkoklimko.sk

vinarstvo-kozara

Vinárstvo Kozara, Šenkvice

Vinárstvo Kozara sme založili v roku 2015. Obaja, Peter Maček aj Branislav Strašiftak, pochádzame z vinárskych rodín s viac ako 50-ročnou tradíciou vinohradníctva a vinárstva. Ako je pre tento región typické, naši rodičia vyrábali víno predovšetkým pre rodinu a známych v okolí. Dnes je Kozara moderné vinárstvo s vysokým hygienickým a technologickým štandardom.

Špecializujeme sa na produkciu vín z odrôd šenkvického regiónu a slovenských novošľachtencov s typickým odrodovým charakterom. Preto je neoddeliteľnou súčasťou vinárstva okolitá krajinná architektúra a novo vysadené vinice.

Kvalitu našich vín si môžete vychutnať nielen doma, ale aj priamo u nás, v našej príjemnej degustačnej miestnosti. Prevádzku sme umiestnili do úzkej doliny vo východnej časti šenkvického chotára – Kozare, od ktorej sme aj odvodili názov nášho vinárstva.

Web: www.kozara.sk

Vinidi s. r. o., Báb

Odkiaľ pochádza slovo VINIDI? VINIDI vo Vás určite evokuje spojitosť s vínom. Pravda je však taká, že VINIDI v pôvodnom význame nemá s vínom nič spoločné.

Týmto menom volali Slovanov ešte dávno pred vznikom Samovej ríše. Vzdávajúc hold viac ako dvojtisícročnej tradícii pestovania viniča a výroby vína na území dnešného Slovenska sme sa rozhodli naše vinárstvo pomenovať názvom VINIDI, ktoré zároveň symbolizuje nerozlučnú spojitosť našich vín s pôdou, podnebím a umom našich ľudí.

Ak si nalejete pohár nášho vína, v duchu sa ocitnete uprostred bábskych vinohradov pri západe slnka zrkadliacom sa vo vodách neďalekého jazera a iskriacom v odleskoch vína, ktoré držíte v ruke.

V tom momente pochopíte prečo je v logu VINIDI práve symbol Slnka. Doprajte sebe a svojim hosťom dúšky vína jedinečnej a neopakovateľnej chuti!

Web: www.vinidi.sk

vinidi
vino-tajna

Vinárstvo Tajna - Tajna s.r.o, Tajná

Butikové vinárstvo neznamená len to, že je malé. Napriek tomu sa bežne vo svete butikovým vinárstvam hovorí „garážové“. Čo ale charakterizuje vinárstvo, ktoré o sebe pravdivo tvrdí, že je butikové? Neznamená to malú výrobu vína, ale jeho špičkovú kvalitu. K tomu sa pripája neopakovateľnosť a jedinečnosť vzhľadu a prostredia areálu a budovy vinárstva. Víno z butikového vinárstva je určené pre špičkovú klientelu, teda pre kvalitné reštaurácie, hotely a privátnych klientov. Butikové vinárstva sa špecializujú na výrobu menších šarží vín.

Butikové vína sú vo svete exkluzívne produkty, ku ktorým sa dá často iba veľmi ťažko dostať. A ak áno, stojí riadne peniaze. U nás vo vinárstve dostanete podobnú kvalitu, ale za oveľa prijateľnejšie ceny. Tie však neznamenajú, že naše butikové vína nie sú rovnako výnimočné.  Pretože našou prioritou vždy bolo, že butikové vinárstvo je o cite, starostlivosti a prístupe k hroznu a vínu.

Web: www.vinotajna.sk

Vinárstvo Juraj Zápražný, Vinosady

Vinárstvo JURAJ ZÁPRAŽNÝ sme založili v roku 1999, čím sme nadviazali na rodinnú tradíciu vo výrobe vína a pestovaní viniča v malokarpatskej obci Vinosady. Hrozno zberáme z 3,5 ha vinohradov Malokarpatského regiónu.

Víno vyrábame aj zo starostlivo vyberanej suroviny z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Ročná produkcia predstavuje do 100 000 fliaš kvalitného prívlastkového vína.

Pri výrobe používame najmodernejšiu technológiu. Po šetrnom spracovaní hrozna prechádzajú mušty riadeným spôsobom fermentácie. Biele vína uskladňujeme v nerezových cisternách, červené v klasických drevených alebo barikových sudoch.

Naše vína sú pravidelne oceňované zlatom a striebrom aj na svetových výstavách. Najväčší úspech sme zožali na výstave Vinalies Internationales Paris 2013. Zlato dostal Tramín červený 2012. Ďalších šesť strieborných medailí získal Devín barikový 2009, ružový Cabernet Sauvignon ľadové víno 2011, ružový Cabernet Sauvignon 2012, biele Chardonnay 2012, biely Pinot gris 2012 a biely Rizling 2012. Na ďalšej svetovej výstave Concours Mondial de Bruxelles získalo naše Chardonnay 2012 striebornú medailu.

Pýchou Vinárstva JURAJ ZÁPRAŽNÝ je aj skutočný unikát, nová pivnica postavená z 300-ročných pálfyovských tehál. Priestory unikátnej pivnice chceme využiť hlavne na vyzrievanie červeného vína.

Web: www.vinozaprazny.sk

juraj-zaprazny-vino
juraj-zaprazny-1
simak-pezinok-vino

Zámocké vinárstvo, s.r.o., Pezinok

Rozhodli sme sa robiť víno tak, ako sa má. Z hrozna z vlastných viníc, z odrôd, ktoré patria na Slovensko a vo vlastných pivniciach. Musí byť  svieže, pekne voňať a chutiť. Keď takémuto plánu uveríme, keď ho dokážeme naplniť, ľahšie presvedčíme obchodných partnerov o našom mieste na preplnenom trhu.

V apríli 2015 zakladáme firmu Zámocké vinárstvo Pezinok. Pridávajú sa synovia Štefan a neskôr aj Richard. Práve sme dokončili rozsiahlu rekonštrukciu stredovekých pivníc a dokončievame  projekty na obnovu celého zámku. Stáročný príbeh vína z pezinského zámku začína novú kapitolu, tento raz s etiketou ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK.

Web: www.zamockevinarstvo.sk

Pridajte sa do rodiny milovníkov vína

Menu