Slovenskí vinári

Vinárstvo má u nás dlhoročnú tradíciu. Naši vinári sa starajú o svoje vinice s láskou a odbornosťou, a tak slovenské vína získavajú každoročne ocenenia na medzinárodných vinárskych súťažiach po celom svete. Spoznajte tých najlepších slovenských vinárov bližšie.

angel-wines

Angel - Wines s.r.o., Želiezovce

Môj príbeh nie je na prvý pohľad typicky vinársky, pretože žiaden z mojich predkov sa nevenoval výrobe vína. Mne však premena hrozna na víno tak učarovala, že som sa jej začal venovať skutočne seriózne.

Odhodlať sa vyrábať víno nie je záležitosťou niekoľkých dní. V človeku to niekedy drieme aj roky. Najskôr treba získať potrebné vzdelanie, informácie a určite aj prax. Mne v tom výrazne pomohla moja dcéra. Vybral som sa za ňou do Austrálie, kde s manželom, ktorý pochádza z Talianska, prevádzkujú gastro zariadenia. Keďže jedlo a víno sú na Apeninskom polostrove doslova náboženstvom, veľa som sa od nich dozvedel. Pomohli mi aj dostať sa na niekoľko mesiacov do tímu jedného z miestnych vinárstiev, ktorých vína majú aj na svojej vínnej karte.

Tam som získal veľmi cenné poznatky o tom, ako šetrne pristupovať k hroznu a vínu a ktoré kroky sú pri výrobe dôležité. Austrálski vinári sú veľmi priateľskí, a tak boli ochotní prezradiť mi aj to, čo by inému zatajili.
Takto podkutý som sa vrátil na Slovensko a začal som postupne zúročovať vedomosti získané na opačnej pologuli.

Ochutnajte vína od Angel wines

Baynach (Reva Bojničky, a.s.), Bojničky

Vinárstvo BAYNACH úzko spája úspech svojho podnikania s úspechom a rozvojom celej vinohradníckej oblasti, preto naše aktivity smerujú aj do rozvoja kultúrnych, turistických i športových podujatí v regióne.

V roku 2017 sme založili tradíciu podujatia „Vítanie leta vo vinici“, ktoré asi najlepšie vystihuje náš záujem a nastúpenú cestu rozvoja vinárstva a vinohradníctva v spojení s propagáciou oblasti. Podujatie sa koná priamo vo viniciach obce Bojničky a jeho cieľom je priblížiť návštevníkom prostredie, produkty vinárstva BAYNACH i ostatných oblastných vinárov ako aj potravinárskych výrobcov a zároveň ponúka hudbu, tanec a zaujímavé detské aktivity. To, že je táto cesta správna, dokazuje aj množstvo spokojných, možno povedať nadšených návštevníkov tohto podujatia a ich pozitívne ohlasy.

Ochutnajte vínko Baynach z nášho e-shopu

baynach

Cintavý & Pisarčík vinárstvo

Rok vzniku vinárstva: 2014 Sme malé rodinné vinárstvo. Víno vyrábali naši predkovia už niekoľko generácií, vo Viničnom, Svätom Jure a v Modre.Obhospodarujeme 1 ha vinohradov vo Viničnom a vo Svätom Jure. Zvyšné hrozno nakupujeme u našich dodávateľov. Naša výroba vína je v pivnici pod rodinným domom vo Viničnom a v priľahlých priestoroch. V našej pivnici môžu naši hostia ochutnať odrodové vína, a to Veltlínske zelené, Feteasca regala, Rulandské biele, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Muškát moravský, Rulandské šedé, Sauvignon, Devín, Müller Thurgau. Z červených vín máme v ponuke odrody Frankovka modrá, Dornfelder, Cabernet sauvignon, Alibernet. Ružové vína Cabernet sauvignon. Ponúkame tiež sladké vína slamové a ľadové a naši hostia ich počas DOP môžu aj ochutnať. Naše relatívne mladé vinárstvo, ktoré samôže pochváliť skutočnosťou, že v roku 2016 a 2018 boli naše vína zaradené do Národného salónu vín Slovenskej republiky medzi TOP 100 vín.

Dubovsky a Grancic 1

Dubovský a Grančič, s.r.o, Svätý Jur

Miloš s Bohušom sa poznali už od detstva, v neskoršom veku ich spojilo hlavne víno. V roku 2003 sa rozhodli, že skúsia urobiť niekoľko sto litrov vína spolu. Víno sa podarilo, a tak v nasledujúcom roku zvýšili produkciu. Nakoniec sa v roku 2005 rozhodli založiť si spoločné vinárstvo. Základom ich stratégie bolo robiť víno iba z hrozna dopestovaného vo Svätom Jure. Všetko svoje úsilie preto venovali rozvoju vinohradov. Doteraz sa im podarilo získať dvanásť hektárov parciel v okolí Svätého Jura. Časť z nich vlastnia, zvyšok si prenajímajú. Časom zistili, že modrým odrodám predsa len vyhovuje trochu teplejšie podnebie, preto odrody Dunaj a Cabernet Sauvignon nakupujú zo Svodína.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Château Rúbaň/Vienna DC, a.s.

Nájdete nás na okraji obce Rúbaň v areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom. Sme súčasťou Strekovského regiónu v rámci Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, priamo v srdci Podunajskej nížiny. Máme to tu radi a preto si ako jedni z mála zakladáme na mieste pôvodu hrozna aj výroby vína. Myslíme si, že v časoch globalizácie a pretlaku lacných dovozových vín si tento prístup nájde svojich fanúšikov. Snáď sa nám túto hrdosť podarilo zmeniť na príjemné tóny v našom víne. Však ochutnajte a dajte vedieť.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Chateau ruban 1
Chateau Topolcianky

Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o./Château Topoľčianky

Vinárske závody Topoľčianky patria so svojimi dlhodobými skúsenosťami a tradíciou k popredným producentom vín v  Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Spoločnosť bola založená v roku 1993, nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. Víno a kvalita sa rodí vo vinici, preto spoločnosť investuje veľkú časť finančných prostriedkov do vlastných vinohradov. Celkovo obhospodaruje 550 ha viníc v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Podstatná časť bola revitalizovaná výsadbou nových, mladých viníc v špičkových polohách.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Vinárstvo GOLGUZ, divízia spoločnosti Panonia Winery s.r.o., Hlohovec

Vinohrady vinárstva GOLGUZ majú celkovú rozlohu 240 ha a z veľkej časti sa nachádzajú medzi obcami Bojničky a Dvorníky v lokalite nazývanej Pannonia. Znakom vinohradov Pannonia je zvlnenie, pripomínajú tým známu oblasť Burgundsko. Lokalita vinohradov je rozdelená do 2 vinohradníckych honov Taličmany a Veľký háj.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

golguz

JP Winery

Vinárstvo Jankacký a Podhorský sa nachádza južne od mesta Nitra v obci menom Vinodol. Slovo víno sa ukrýva v názve obce a história hovorí  že k vínu a pestovaniu hrozna má tato oblasť veľmi blízky vzťah. Naše vinárstvo ma dlhoročnú tradíciu výroby vína čim len nadväzujeme na históriu pestovania viniča v tomto regióne. Vína sú charakteristické tým ,že  odrážajú celkový terroir  tejto oblasti a vyzdvihujú odrodové charakteristiky každej odrody.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

narodny-salon-vin-vinoteka-ochutnavka-vin

Hubert J.E., s.r.o., Sereď

Prvé vinárstvo na šumivé víno mimo Francúzska a jedna z najstarších slovenských značiek. Spoločnosť Hubert J.E. je už od svojho založenia v roku 1825 jedným z najvýznamnejších producentov šumivého vína v regióne bývalého Rakúska-Uhorska. Už v roku 1842 získalo vinárstvo na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu. V roku 2000 sa Hubert J.E. stal členom nemeckej skupiny Henkell & Co Sektkellereien KG. V roku 2008 pribudli do portfólia spoločnosti aj obľúbené vína Vitis Pezinok a Karpatské brandy. Od januára 2019 je Hubert J.E. súčasťou skupiny Henkell-Freixenet.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Karpatská perla, s.r.o., Šenkvice

V roku 1983 sme po svadbe začali pomáhať pri výrobe vína u Zárubovcov, rodičov Margity Šebovej. Do roku 1991 sme im pomáhali pri predaji, v pivnici a vo vinohrade. Počas týchto rokov sme nadobudli potrebné skúsenosti, aby sme sa mohli osamostatniť a začať podnikať. V roku 2011 sme získali prvýkrát ocenenie Vinárstvo roka, ktoré nám udelil Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. V roku 2016 boli dokončené ďalšie priestory naše firmy, nový degustačný priestor Tančiareň a archív, ktorý vznikol z bývalých nádrží na víno. Oba priestory sú pôvodné a postavilo ich družstvo Nupod v roku 1942. Vinárstvo Karpatská Perla má krásnu vyhliadkovú vežu, kaplnku, ale aj priestor pre ubytovanie hostí.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Karpatska perla 2

MOVINO, Veľký Krtíš

Spoločnosť MOVINO sídli vo Veľkom Krtíši a je najväčším výrobcom vín v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Máme niekoľkoročné skúsenosti vo výrobe vína siahajúce do roku 1972. Ponúkame širokú škálu vín s typickým charakterom vzhľadom na pôdno-klimatické vlastnosti tejto oblasti. Výroba vína prebieha v prevádzkach vo Veľkom Krtíši. Naša ročná produkcia sa za posledné roky ustálila na hranici 12 až 15 000 hl vína z čoho cca 22% produkcie fľašových vín tvoria vína s prívlastkom. Asi 1,5 milióna eur sme investovali do obnovy technológie na spracovanie hrozna, skladovanie a fľašovanie vína.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Víno Matyšák, s.r.o., Pezinok

Rodinné vinárstvo Petra Matyšáka bolo založené v roku 1991 v 300-ročnom vinohradníckom dome v centre mesta Pezinok. Dnes v pôvodnej budove vinárstva sídli reštaurácia Vinum Galeria Bozen. Moderné vinárstvo bolo postavené v roku 2002 „na zelenej lúke“ v pezinskej časti Glejovka. Pivnica je vybavená najmodernejšími technológiami, ktoré umožňujú produkciu vín najvyššej kvality. V roku 2006 vo vinárstve pribudla samostatná pivnica na zrenie vína v dubových a v barikových sudoch. Základom kvalitného vína je kvalitná surovina, ktorá pochádza z najlepších honov Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Víno Matyšák viac ako dve desaťročia úspešne spolupracuje s poprednými pestovateľmi hrozna, vďaka ktorým má dostatok suroviny na výrobu stabilného sortimentu vína a ďalších produktov.

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

Víno Matyšák 2
Ostrožovič

Ostrožovič spol. s r.o., Tokaj

Víno sa rodí vo vinici! Len zo zdravého a kvalitného hrozna možno vyrobiť vynikajúce a výnimočné víno. Vo firme Ostrožovič sa orientujeme na maximálnu možnú kvalitu dopestovaného hrozna. Vlastné vinohrady a dnes, po rokoch mravenčej práce, aj sebestačnosť vo výrobe hrozna sú našou veľkou devízou. Naša firma obrába cca 55 ha rodiacich vinohradov, z toho 10 ha mladých vinohradov v treťom roku. Tento vinohrad nám v jeseni 2012 dal svoju prvú, panenskú úrodu hrozna. Vinohrady našej firmy sa nachádzajú na tých najkvalitnejších honoch slovenskej časti Vinohradníckej oblasti Tokaj – Vlčina, Chotár a Makovisko. Naše vinohrady obhospodarujeme systémom integrovanej produkcie hrozna, ktorá zahŕňa súbor ochranných opatrení na reguláciu škodlivých činiteľov. Využívajú sa ekonomicky, ekologicky i toxikologicky prijateľné metódy pre udržiavanie škodlivých organizmov pod prahom hospodárskej škodlivosti. Pri dodržiavaní zásad v systéme IP sa znižuje počet chemických ošetrení i hnojenia, čo prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti a neškodnosti pestovaných viníc, ale aj ochrany životného prostredia. Je to systém šetrný k prírode a k ľuďom.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

VPS – Vinohradníctvo PAVELKA A SYN, s.r.o., Pezinok

Značka Pavelka sa medzi slovenskými vínami objavila v roku 1995. Ing. Milan Pavelka mal v tom čase za sebou roky skúseností s pestovaním hrozna a výrobou vína v podmienkach družstevného hospodárenia i niekoľkogeneračnú tradíciu. V roku 1997 bolo víno so značkou PAVELKA registrované ako ochranná známka a patrí medzi najvyššie hodnotené vína v Slovenskej republike. V roku 2000 uviedla spoločnosť na trh novú značku PAVES – barikové červené cuvée odrôd Cabemet sauvignon, Frankovka modrá a Neronet. Víno, ktoré dozrieva v barikových sudoch, má osobitú chuť a stáva sa stále vyhľadávanejším.

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

pavelka-1
veritas

Veritas et Sanitas, s.r.o., Vinosady

Primárnou činnosťou firmy Veritas et Sanitas s.r.o. je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Výroba vína je pre nás hobby, ku ktorému sme sa dostali vďaka rodinnej tradícii v pestovaní viniča a výrobe vína mojimi rodičmi Margitou a Michalom Zárubovcami.  Oni toto umenie preniesli aj na svoje deti Margitu (Šebovú) – Karpatská perla, Andreu (Ratuzky) -vinárstvo Ratuzky, Evu (Vrškovú) – vinárstvo Vinkor a na mňa, Petra Zárubu – Veritas et Sanitas s.r.o.

Môj koníček je finančne aj časovo náročný, ale jeho výsledok – naše vína, verím, že potešia všetkých milovníkov tohoto božského nápoja. Takže so známym výrokom: „Alkohol z rúk lekára je liek,“  vám bude naše víno prinášať nielen pravdu , ale aj zdravie. In vino veritas et sanitas (vo víne je pravda a zdravie).

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

VINKOR, Vinosady

Sme rodinné vinárstvo a práve to pri produkcii nášho vína ovplyvňuje úplne všetko. Od obrábania vlastných vinohradov cez výber kvalitnej suroviny od našich dodávateľov až po spracovanie a výrobu vína. Orientujeme sa na odrody, ktorým miestne pôdne a klimatické podmienky najviac vyhovujú. Pri výbere hrozna uprednostňujeme surovinu, ktorá pochádza z Malých Karpát. Hrozno z tejto oblasti má viac variácií a je plnšie. Kedže sme rodinné vinárstvo, rozhodnutia, ktoré robíme, sú rozhodnutiami celej rodiny. Našou prioritou sú dlhodobé ciele s výhľadom na niekoľko desiatok rokov. Jedným z takýchto rozhodnutí bola aj investícia do technológie. Ku kvalite našich vín významnou mierou prispieva technológia riadeného kvasenia. Vyrobené vína sú odrodovo typické, ľahké, suché, svieže, chuťovo čisté s lahodnými kyselinami a jemným tónom malokarpatskej pôdy. Na svete je veľa výnimočných miest, kde si človek môže priať žiť. Pre nás sú po generácie takýmto výnimočným miestom Malé Karpaty. Na ich svahoch je v harmónii krása čistej prírody a ťažká práca ľudí vo vinohradoch. Vo vinohradoch, kde sa rodí to najlepšie hrozno pre kvalitné víno, akým je práve to naše z vinárstva Vinkor.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Villa Vino Rača, a.s., Bratislava

Račianske vinohrady sú situované v azda najznámejšom vinohradníckom regióne Slovenska. Rozprestierajú sa na južných svahoch Malých Karpát v nadmorskej výške 150 – 300 m n.m. Spoločnosť Villa Vino Rača, a.s. je pokračovateľom bohatej tradície v tejto oblasti, ktorá je od nepamäti spätá  s vinohradníctvom a s výrobou kvalitných vín. Ťažiskom produkcie spoločnosti, ktorá sa rozsahom výroby zaraďuje medzi stredné vinárske firmy, sú akostné odrodové biele a červené vína a podľa podmienok a kvality konkrétneho ročníka, aj vína s prívlastkom.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Villa Vino Raca 2
Vino Nitra 1

Víno Nitra, spol. s.r.o.

Za kvalitu vín ručí Ing. Jozef Adamovič, PhD., ktorý vykonáva funkciu výrobného riaditeľa už takmer celé desaťročie, pričom v priebehu tohto obdobia sa môže pochváliť množstvom domácich, ale aj zahraničných ocenení. Okrem tichých vín sa vinárstvo venuje tiež výrobe prémiových šumivých vín Sekt Pálffy, ktoré si môžu zapísať najvýznamnejšie ocenenie v dejinách slovenského šumivého vína – zlatú medailu zo súťaže Effervescents du Monde© vo francúzskom Dijone. Nitrianske vína sú vyvážané okrem Českej republiky aj do Japonska, USA, Poľska, ako aj do Číny, kde vinárstvo úzko spolupracuje s čínskym partnerom v rámci spoločného projektu Zhongjie Nitra Winery, Ltd.

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

Vinárstvo ÉÓS Wine Dvory

Nikdy som si nemyslel, že sa zo mňa, mladého vinára raz stane majiteľ vinárstva. Vždy som ale mal obrovskú motiváciu vinárstvo a vinohradníctvo posúvať vpred pre ďalšiu generáciu tak, ako to robil môj otec. Vinárstvo tak prešlo za pomerne dlhé obdobie mnohými zmenami. Dnes som hrdý na to, že mám okolo seba skoro celú svoju rodinu, aj vďaka ktorej napredujeme. Som vďačný aj ľudom, ktorí sú tu so mnou od mojich začiatkov. Som nesmierne hrdý na celý tím, ktorému verím a viem, že bez nich by naše vína neboli také dobré. Sú robené s láskou a vášňou, s úctou k tradíciám, vďaka čomu sú jedinečné.

Vyrobené vína sú výsledkom spojenia tradícií, modernej technológie, umenia, citu vinohradníka a vinára. Výsledná kvalita vín je daná aj vynikajúcou polohou vinohradov.

Vinárstvo Predium Vráble

Myšlienka spoločného projektu vybudovať vinárstvo s vlastnými vinohradmi na Slovensku vznikla pri poháriku dobrého vína s priateľmi. Vinárska rodina z Moravy a rodák z Nitry spolu začali hľadať vhodnú lokalitu pre jedinečný spoločný projekt.

Oslovili nás Vráble a ich okolie, ktorých vinice a vynikajúce víno boli známe už od pradávnych čias. V tridsiatych rokoch minulého storočia tu bola na viničnej hore časti Predium vinica rodiny pána Shicka, významného vrábeľského podnikateľa. Zamilovali sme sa do tohto malebného južného svahu a rozhodli sme sa nadviazať na slávnu vrábeľskú vinohradnícku tradíciu.

Veríme, že milovníci slovenského vína si nájdu cestu k nám a prídu ochutnať vrábeľské víno spolu s dobrým jedlom, odpočinúť si  v priestoroch nášho vinárstva v oáze pokoja, poprechádzať sa vo vinici. Priamo v našom vinárstve plánujeme organizovať degustácie a spoločenské a kultúrne podujatia.

Snažíme sa prispieť k návratu slávy vrábeľských vín a vinohradníctva na mieste, ktoré mu historicky prináleží.

Víno Nichta

Sme moderné rodinné vinárstvo sídliace v srdci vinárskeho regiónu Tekov – v Čajkove. Od začiatku sme vedeli, že kľúčom ku kvalitnému vínu sú vlastné vinohrady, ktoré sa nachádzajú v blízkosti nášho vinárstva. Naše vína sú komplexné a plné, s výrazným terroirárnym profilom a odrodovou charketistikou. To, že kvalita pre nás znamená všetko je podložené úspechmi našich jedinečných vín na súťažiach doma aj v zahraničí. Objavte spolu s nami okúzľujúci  charakter našich vín.

Súčasťou moderných priestorov nášho vinárstva je aj degustačná miestnosť s kapacitou 20 osôb, ktorú vieme v prípade záujmu rozšíriť až na 35 osôb. Počas degustácie našich vín spoznáte  priestory vinárstva, v ktorých vznikajú vína s jedinečným odkazom terroiru Tekov.

TOKAJ & CO, s.r.o., Malá Tŕňa

Keď v roku 1998 zanikol Tokaj štátny podnik, zostali po ňom rozsiahle vinice, technológie a nádherná pivnica v Malej Tŕňi (Národná kultúrna pamiatka). Túto hodenú rukavicu sa rozhodla zodvihnúť spoločnosť Galafruit, s.r.o., ktorá kúpila pozostatky štátneho podniku a pokračovala vo vinárskej výrobe. V roku 2007 sa od nej odštiepila vinárska časť a pod názvom Tokaj & CO. sme začali v srdci vinohradníckej oblasti Tokaj písať náš samostatný príbeh. V súčasnosti obhospodarujeme 98 ha vinohradov výlučne vo vinohradníckej oblasti Tokaj. Odrodová skladba je daná zákonom a dlhoročnou tradíciou – Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Vinohrady sa nachádzajú v katastroch obcí Čerhov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Slovenské Nové Mesto. Väčšina vinohradov je obhospodarovaná v režime tzv. integrovanej produkcie. Výborné hrozno ani pivnica samotná nestačia, rovnako dôležitá je práca ľudí. Náš kolektív má každý deň za úlohu jediné – pracovať na tom, aby ste vy mali v pohári len to najlepšie. Hlavné postavy v príbehu Tokaj & CO sú už od čias štátneho podniku tie isté – pán Ing. Milan Kakaš, náš hlavný technológ a pani Ing. Zuzana Čorbová, naša hlavná enologička. Osobnosti uznávané na celom vinárskom Slovensku. Spoločnými silami rok čo rok premieňajú jedinečný potenciál regiónu v hodnotné vínne skvosty, ktoré si našli priaznivcov po celom svete.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Vinárstvo ViaJur

Vinohradníctvo a vinárstvo VIAJUR je pokračovaním výnimočného historického príbehu, ktorého dôležitou súčasťou je Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure. Práve na tomto vznešenom mieste sa vinohradníci a vinári venovali výrobe vína už od 15. storočia, a tak je našou hlavnou prioritou, aby sme pokračovali v tradíciách, ktoré sú v príbehu po stáročia ukryté.

VIAJUR obhospodaruje vinohrady a pestuje vinič v dvoch usadlostiach – Svätý Jur a Farná. Celoročná práca vinohradníkov zabezpečuje dostatok vysokokvalitnej suroviny pre vinárstvo na výrobu vína. Všetky usadlosti sú charakteristické svojím terroir, ktorý sa odráža v našich vínach.

Samotné vinárstvo sa nachádza v historických pivniciach Kaštieľa Pálffy. Na tradície výroby vína sme nadviazali modernými technológiami spracovania hrozna, ale pri zachovaní časom osvedčených postupov výroby vína. K spracovaniu produktu práce vinohradníkov, k hroznu, pristupujeme s úctou. Jeho šetrným spracovaním sa snažíme preniesť všetko slnko, terroir a tie najprirodzenejšie chute z bobuliek hrozna priamo do vína.

Vinko Klimko

VÍNKO KLIMKO MODRA je rodinné vinárstvo založené v roku 2012. Tradícia vinohradníctva a výroby vína má však v našej rodine hlboko zapustené korene. Naše vína pochádzajú iba z modranských vinohradov. Ochutnajte Dievčie hrozno, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky či Devín. Alebo ružovú aj červenú Frankovku.

Prvé VÍNKO KLIMKO MODRA sme s pomocou brata Tomáša vyrobili z ročníka 2012. Môj vinársky príbeh však začal o niečo skôr: S vínom som sa v našej rodine stretával od malička. V osemdesiatych rokoch  (foto-1980) bolo v Modre najväčšie vinohradnícke družstvo v celom Československu. Takže ani u nás sa tomu nedalo vyhnúť a prvýkrát som sa dozvedel, že Klimko ľúbi vínko. Po gymnáziu som problematiku odborne spoznával na Chemicko-technologickej fakulte STU. Končil som v roku 2001 pod vedením Prof. Malíka. Odvtedy sa vínu venujem profesionálne. Vyše desať rokov som pôsobil ako vinársky technológ v jednom z najlepších slovenských vinárstiev, pár rokov som tiež učil na známej Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre. Dnes sa naša rodina stará o 8 ha modranských vinohradov a hrozno tu aj nakupujeme od dlhoročných spolupracovníkov. Ročne vyrábame okolo 40.000 fliaš modranského vína. Byť vinohradníkom a vinárom je krásne povolanie. Spájame svoj život s krajinou a napomáhame k návratu jej slávnej histórie. Výsledky nášho úsilia prinášajú veľa radosti nielen nám, ale najmä našim spokojným zákazníkom!

Chowaniec & Krajčírovič

Naša firma Vínne pivnice Svätý Jur, spol. s r.o. vznikla v roku 2001 spojením dvoch vinárov – Petra Chowanieca, známeho na trhu kolekciou odrodových vín ročníka 2000 a Juraja Krajčíroviča, vinohradníka a vinára produkujúceho sudové vína vynikajúcej kvality.

V roku 2012 nás opustil a do vinárskeho neba navždy odišiel Juraj Krajčírovič. Jeho miesto vo firme prevzala dcéra Janka Krajčírovičová.

Naďalej cieľavedome budujeme  spoločnú prevádzku zameranú na výrobu odrodových vín, s dôrazom na využitie domácej suroviny zo Svätého Jura.

Vinárstvo VINPERA

Vinárstvo VINPERA bolo založené v roku 2016. Našou základnou filozofiou je mať pod kontrolou celý proces zrodu skvelého vína od prípravy pôdy vo vinohrade až po odoslanie flaši zákazníkovi a tým garantovať tú najlepšiu kvalitu a rozpoznateľný typický lokálny charakter našich vín.

Pivnica Radošina

Náš Radošinský Klevner bol dodávaný na anglický kráľovský dvor, podával sa aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku a nechýbal ani na stoloch pri poslednej návšteve Slovenska pápeža Jána Pavla II.

Vinárstvo Pivnica Radošina je rešpektovanou vinárskou spoločnosťou a naším zámerom je rozvíjať tradíciu výroby kvalitných radošinských vín. Od vzniku v roku 2004 obohacujeme trh o originálne vína a sme hrdí na to, že môžeme pokračovať  a nadviazať na tradičnú výrobu v regióne s veľkolepou vinárskou históriou.

Produkujeme vína najmä z vlastného vinohradu, ktorý sa rozprestiera priamo nad vínnou pivnicou na ploche 33 hektárov. Redukcia úrod a starostlivé ošetrovanie viniča v systéme integrovanej produkcie sú pre nás samozrejmosťou. Južná orientácia našich viníc a vápencovo dolomitické podložie pôd dávajú vyniknúť hlavne burgundským odrodám viniča. Okrem Burgundského modrého /Pinot noir/ a Burgundského bieleho /Pinot blanc/ sa u nás darí najmä Burgundskému šedému /Pinot gris/. Z neho vyrábame naše najznámejšie víno Radošinský Klevner, ktoré bolo dodávané na anglický kráľovský dvor a tomuto vínu bol udelený certifikát. Radošinský Klevner zažil svoj comeback v anglickej kráľovskej rodine aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Víno nechýbalo ani na stoloch pri poslednej návšteve Slovenska pápeža Jána Pavla II.

Naše vína z pivnice Radošina sú typické ojedinelým charakterom vo vôni i chuti, získali priazeň konzumentov, ale aj viacero významných ocenení aj na svetových výstavách. V súčasnej dobe radošinské vína dodávame do siete hotelov a reštaurácií, špecializovaných vinoték a na rôzne spoločenské podujatia. Vína je možné zakúpiť aj priamo v našej predajni v Radošine.

Shebo winery

Všetky naše vína pochádzajú výlučne z vlastných viníc v troch oblastiach Slovenska, ktoré možno nájsť v dvoch kolekciách – v prívlastkovej kolekcii Premium a v akostnej kolekcii Terroir. Shebo winery sa špecializuje na slovenské novošľachtence a je pravidelne v Národnom salóne vín SR.

Zámocké vinárstvo, s.r.o., Pezinok

Rozhodli sme sa robiť víno tak, ako sa má. Z hrozna z vlastných viníc, z odrôd, ktoré patria na Slovensko a vo vlastných pivniciach. Musí byť  svieže, pekne voňať a chutiť. Keď takémuto plánu uveríme, keď ho dokážeme naplniť, ľahšie presvedčíme obchodných partnerov o našom mieste na preplnenom trhu.

V apríli 2015 zakladáme firmu Zámocké vinárstvo Pezinok. Pridávajú sa synovia Štefan a neskôr aj Richard. Práve sme dokončili rozsiahlu rekonštrukciu stredovekých pivníc a dokončievame  projekty na obnovu celého zámku. Stáročný príbeh vína z pezinského zámku začína novú kapitolu, tento raz s etiketou ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

simak-pezinok-vino

Pridajte sa do rodiny milovníkov vína

    Menu