Slovenskí vinári

Vinárstvo má u nás dlhoročnú tradíciu. Naši vinári sa starajú o svoje vinice s láskou a odbornosťou, a tak slovenské vína získavajú každoročne ocenenia na medzinárodných vinárskych súťažiach po celom svete. Spoznajte tých najlepších slovenských vinárov bližšie.

angel-wines

Angel - Wines s.r.o., Želiezovce

Môj príbeh nie je na prvý pohľad typicky vinársky, pretože žiaden z mojich predkov sa nevenoval výrobe vína. Mne však premena hrozna na víno tak učarovala, že som sa jej začal venovať skutočne seriózne.

Odhodlať sa vyrábať víno nie je záležitosťou niekoľkých dní. V človeku to niekedy drieme aj roky. Najskôr treba získať potrebné vzdelanie, informácie a určite aj prax. Mne v tom výrazne pomohla moja dcéra. Vybral som sa za ňou do Austrálie, kde s manželom, ktorý pochádza z Talianska, prevádzkujú gastro zariadenia. Keďže jedlo a víno sú na Apeninskom polostrove doslova náboženstvom, veľa som sa od nich dozvedel. Pomohli mi aj dostať sa na niekoľko mesiacov do tímu jedného z miestnych vinárstiev, ktorých vína majú aj na svojej vínnej karte.

Tam som získal veľmi cenné poznatky o tom, ako šetrne pristupovať k hroznu a vínu a ktoré kroky sú pri výrobe dôležité. Austrálski vinári sú veľmi priateľskí, a tak boli ochotní prezradiť mi aj to, čo by inému zatajili.
Takto podkutý som sa vrátil na Slovensko a začal som postupne zúročovať vedomosti získané na opačnej pologuli.

Ochutnajte vína od Angel wines

Baynach (Reva Bojničky, a.s.), Bojničky

Vinárstvo BAYNACH úzko spája úspech svojho podnikania s úspechom a rozvojom celej vinohradníckej oblasti, preto naše aktivity smerujú aj do rozvoja kultúrnych, turistických i športových podujatí v regióne.

V roku 2017 sme založili tradíciu podujatia „Vítanie leta vo vinici“, ktoré asi najlepšie vystihuje náš záujem a nastúpenú cestu rozvoja vinárstva a vinohradníctva v spojení s propagáciou oblasti. Podujatie sa koná priamo vo viniciach obce Bojničky a jeho cieľom je priblížiť návštevníkom prostredie, produkty vinárstva BAYNACH i ostatných oblastných vinárov ako aj potravinárskych výrobcov a zároveň ponúka hudbu, tanec a zaujímavé detské aktivity. To, že je táto cesta správna, dokazuje aj množstvo spokojných, možno povedať nadšených návštevníkov tohto podujatia a ich pozitívne ohlasy.

Ochutnajte vínko Baynach z nášho e-shopu

baynach

Vinárstvo Brigant, Čataj

„Skutočne rodinné vinárstvo“

Tradícia vinohradníctva a vinárstva v našej rodine trvá už štyri generácie. Práve preto je  výroba vína neoddeliteľnou súčasťou nášho života. V roku 2014 sme sa rozhodli vyrábať víno z hrozna! Z hrozna dopestovaného vo vlastných vinohradoch a zo slovenských odrôd novošľachtencov.

Pod vedením nášho otca a s finančnou pomocou starších bratov sme dokázali zrealizovať náš spoločný sen. Začali sme sa cielene venovať štúdiu ampelografie, ampelológie a enológie. Neustálym získavaním vedomosti si zdokonaľujeme aj naše degustačné schopnosti, čo sa odráža v kvalite a oceneniach našich vín. Kladieme dôraz na vysokú kvalitu, nie kvantitu a snažíme sa zachovávať integritu pestovaných odrôd. Postupne sme rozšírili našu výrobu a obohatili ponuku vín z odrôd pochádzajúcich z Malých Karpát a južného Slovenska.

Ochutnajte vínka z nášho e-shopu.

Dubovsky a Grancic 1

Dubovský a Grančič, s.r.o, Svätý Jur

Miloš s Bohušom sa poznali už od detstva, v neskoršom veku ich spojilo hlavne víno. V roku 2003 sa rozhodli, že skúsia urobiť niekoľko sto litrov vína spolu. Víno sa podarilo, a tak v nasledujúcom roku zvýšili produkciu. Nakoniec sa v roku 2005 rozhodli založiť si spoločné vinárstvo. Základom ich stratégie bolo robiť víno iba z hrozna dopestovaného vo Svätom Jure. Všetko svoje úsilie preto venovali rozvoju vinohradov. Doteraz sa im podarilo získať dvanásť hektárov parciel v okolí Svätého Jura. Časť z nich vlastnia, zvyšok si prenajímajú. Časom zistili, že modrým odrodám predsa len vyhovuje trochu teplejšie podnebie, preto odrody Dunaj a Cabernet Sauvignon nakupujú zo Svodína.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Château Rúbaň/Vienna DC, a.s.

Nájdete nás na okraji obce Rúbaň v areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom. Sme súčasťou Strekovského regiónu v rámci Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, priamo v srdci Podunajskej nížiny. Máme to tu radi a preto si ako jedni z mála zakladáme na mieste pôvodu hrozna aj výroby vína. Myslíme si, že v časoch globalizácie a pretlaku lacných dovozových vín si tento prístup nájde svojich fanúšikov. Snáď sa nám túto hrdosť podarilo zmeniť na príjemné tóny v našom víne. Však ochutnajte a dajte vedieť.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Chateau ruban 1
Chateau Topolcianky

Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o./Château Topoľčianky

Vinárske závody Topoľčianky patria so svojimi dlhodobými skúsenosťami a tradíciou k popredným producentom vín v  Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Spoločnosť bola založená v roku 1993, nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. Víno a kvalita sa rodí vo vinici, preto spoločnosť investuje veľkú časť finančných prostriedkov do vlastných vinohradov. Celkovo obhospodaruje 550 ha viníc v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Podstatná časť bola revitalizovaná výsadbou nových, mladých viníc v špičkových polohách.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Vinárstvo GOLGUZ, divízia spoločnosti Panonia Winery s.r.o., Hlohovec

Vinohrady vinárstva GOLGUZ majú celkovú rozlohu 240 ha a z veľkej časti sa nachádzajú medzi obcami Bojničky a Dvorníky v lokalite nazývanej Pannonia. Znakom vinohradov Pannonia je zvlnenie, pripomínajú tým známu oblasť Burgundsko. Lokalita vinohradov je rozdelená do 2 vinohradníckych honov Taličmany a Veľký háj.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

golguz

JP Winery

Vinárstvo Jankacký a Podhorský sa nachádza južne od mesta Nitra v obci menom Vinodol. Slovo víno sa ukrýva v názve obce a história hovorí  že k vínu a pestovaniu hrozna má tato oblasť veľmi blízky vzťah. Naše vinárstvo ma dlhoročnú tradíciu výroby vína čim len nadväzujeme na históriu pestovania viniča v tomto regióne. Vína sú charakteristické tým ,že  odrážajú celkový terroir  tejto oblasti a vyzdvihujú odrodové charakteristiky každej odrody.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

narodny-salon-vin-vinoteka-ochutnavka-vin

Hubert J.E., s.r.o., Sereď

Prvé vinárstvo na šumivé víno mimo Francúzska a jedna z najstarších slovenských značiek. Spoločnosť Hubert J.E. je už od svojho založenia v roku 1825 jedným z najvýznamnejších producentov šumivého vína v regióne bývalého Rakúska-Uhorska. Už v roku 1842 získalo vinárstvo na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu. V roku 2000 sa Hubert J.E. stal členom nemeckej skupiny Henkell & Co Sektkellereien KG. V roku 2008 pribudli do portfólia spoločnosti aj obľúbené vína Vitis Pezinok a Karpatské brandy. Od januára 2019 je Hubert J.E. súčasťou skupiny Henkell-Freixenet.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Karpatská perla, s.r.o., Šenkvice

V roku 1983 sme po svadbe začali pomáhať pri výrobe vína u Zárubovcov, rodičov Margity Šebovej. Do roku 1991 sme im pomáhali pri predaji, v pivnici a vo vinohrade. Počas týchto rokov sme nadobudli potrebné skúsenosti, aby sme sa mohli osamostatniť a začať podnikať. V roku 2011 sme získali prvýkrát ocenenie Vinárstvo roka, ktoré nám udelil Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. V roku 2016 boli dokončené ďalšie priestory naše firmy, nový degustačný priestor Tančiareň a archív, ktorý vznikol z bývalých nádrží na víno. Oba priestory sú pôvodné a postavilo ich družstvo Nupod v roku 1942. Vinárstvo Karpatská Perla má krásnu vyhliadkovú vežu, kaplnku, ale aj priestor pre ubytovanie hostí.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Karpatska perla 2

MOVINO, Veľký Krtíš

Spoločnosť MOVINO sídli vo Veľkom Krtíši a je najväčším výrobcom vín v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Máme niekoľkoročné skúsenosti vo výrobe vína siahajúce do roku 1972. Ponúkame širokú škálu vín s typickým charakterom vzhľadom na pôdno-klimatické vlastnosti tejto oblasti. Výroba vína prebieha v prevádzkach vo Veľkom Krtíši. Naša ročná produkcia sa za posledné roky ustálila na hranici 12 až 15 000 hl vína z čoho cca 22% produkcie fľašových vín tvoria vína s prívlastkom. Asi 1,5 milióna eur sme investovali do obnovy technológie na spracovanie hrozna, skladovanie a fľašovanie vína.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Víno Matyšák, s.r.o., Pezinok

Rodinné vinárstvo Petra Matyšáka bolo založené v roku 1991 v 300-ročnom vinohradníckom dome v centre mesta Pezinok. Dnes v pôvodnej budove vinárstva sídli reštaurácia Vinum Galeria Bozen. Moderné vinárstvo bolo postavené v roku 2002 „na zelenej lúke“ v pezinskej časti Glejovka. Pivnica je vybavená najmodernejšími technológiami, ktoré umožňujú produkciu vín najvyššej kvality. V roku 2006 vo vinárstve pribudla samostatná pivnica na zrenie vína v dubových a v barikových sudoch. Základom kvalitného vína je kvalitná surovina, ktorá pochádza z najlepších honov Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Víno Matyšák viac ako dve desaťročia úspešne spolupracuje s poprednými pestovateľmi hrozna, vďaka ktorým má dostatok suroviny na výrobu stabilného sortimentu vína a ďalších produktov.

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

Víno Matyšák 2
Ostrožovič

Ostrožovič spol. s r.o., Tokaj

Víno sa rodí vo vinici! Len zo zdravého a kvalitného hrozna možno vyrobiť vynikajúce a výnimočné víno. Vo firme Ostrožovič sa orientujeme na maximálnu možnú kvalitu dopestovaného hrozna. Vlastné vinohrady a dnes, po rokoch mravenčej práce, aj sebestačnosť vo výrobe hrozna sú našou veľkou devízou. Naša firma obrába cca 55 ha rodiacich vinohradov, z toho 10 ha mladých vinohradov v treťom roku. Tento vinohrad nám v jeseni 2012 dal svoju prvú, panenskú úrodu hrozna. Vinohrady našej firmy sa nachádzajú na tých najkvalitnejších honoch slovenskej časti Vinohradníckej oblasti Tokaj – Vlčina, Chotár a Makovisko. Naše vinohrady obhospodarujeme systémom integrovanej produkcie hrozna, ktorá zahŕňa súbor ochranných opatrení na reguláciu škodlivých činiteľov. Využívajú sa ekonomicky, ekologicky i toxikologicky prijateľné metódy pre udržiavanie škodlivých organizmov pod prahom hospodárskej škodlivosti. Pri dodržiavaní zásad v systéme IP sa znižuje počet chemických ošetrení i hnojenia, čo prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti a neškodnosti pestovaných viníc, ale aj ochrany životného prostredia. Je to systém šetrný k prírode a k ľuďom.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

VPS – Vinohradníctvo PAVELKA A SYN, s.r.o., Pezinok

Značka Pavelka sa medzi slovenskými vínami objavila v roku 1995. Ing. Milan Pavelka mal v tom čase za sebou roky skúseností s pestovaním hrozna a výrobou vína v podmienkach družstevného hospodárenia i niekoľkogeneračnú tradíciu. V roku 1997 bolo víno so značkou PAVELKA registrované ako ochranná známka a patrí medzi najvyššie hodnotené vína v Slovenskej republike. V roku 2000 uviedla spoločnosť na trh novú značku PAVES – barikové červené cuvée odrôd Cabemet sauvignon, Frankovka modrá a Neronet. Víno, ktoré dozrieva v barikových sudoch, má osobitú chuť a stáva sa stále vyhľadávanejším.

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

pavelka-1
veritas

Veritas et Sanitas, s.r.o., Vinosady

Primárnou činnosťou firmy Veritas et Sanitas s.r.o. je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Výroba vína je pre nás hobby, ku ktorému sme sa dostali vďaka rodinnej tradícii v pestovaní viniča a výrobe vína mojimi rodičmi Margitou a Michalom Zárubovcami.  Oni toto umenie preniesli aj na svoje deti Margitu (Šebovú) – Karpatská perla, Andreu (Ratuzky) -vinárstvo Ratuzky, Evu (Vrškovú) – vinárstvo Vinkor a na mňa, Petra Zárubu – Veritas et Sanitas s.r.o.

Môj koníček je finančne aj časovo náročný, ale jeho výsledok – naše vína, verím, že potešia všetkých milovníkov tohoto božského nápoja. Takže so známym výrokom: „Alkohol z rúk lekára je liek,“  vám bude naše víno prinášať nielen pravdu , ale aj zdravie. In vino veritas et sanitas (vo víne je pravda a zdravie).

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

VINKOR, Vinosady

Sme rodinné vinárstvo a práve to pri produkcii nášho vína ovplyvňuje úplne všetko. Od obrábania vlastných vinohradov cez výber kvalitnej suroviny od našich dodávateľov až po spracovanie a výrobu vína. Orientujeme sa na odrody, ktorým miestne pôdne a klimatické podmienky najviac vyhovujú. Pri výbere hrozna uprednostňujeme surovinu, ktorá pochádza z Malých Karpát. Hrozno z tejto oblasti má viac variácií a je plnšie. Kedže sme rodinné vinárstvo, rozhodnutia, ktoré robíme, sú rozhodnutiami celej rodiny. Našou prioritou sú dlhodobé ciele s výhľadom na niekoľko desiatok rokov. Jedným z takýchto rozhodnutí bola aj investícia do technológie. Ku kvalite našich vín významnou mierou prispieva technológia riadeného kvasenia. Vyrobené vína sú odrodovo typické, ľahké, suché, svieže, chuťovo čisté s lahodnými kyselinami a jemným tónom malokarpatskej pôdy. Na svete je veľa výnimočných miest, kde si človek môže priať žiť. Pre nás sú po generácie takýmto výnimočným miestom Malé Karpaty. Na ich svahoch je v harmónii krása čistej prírody a ťažká práca ľudí vo vinohradoch. Vo vinohradoch, kde sa rodí to najlepšie hrozno pre kvalitné víno, akým je práve to naše z vinárstva Vinkor.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Villa Vino Rača, a.s., Bratislava

Račianske vinohrady sú situované v azda najznámejšom vinohradníckom regióne Slovenska. Rozprestierajú sa na južných svahoch Malých Karpát v nadmorskej výške 150 – 300 m n.m. Spoločnosť Villa Vino Rača, a.s. je pokračovateľom bohatej tradície v tejto oblasti, ktorá je od nepamäti spätá  s vinohradníctvom a s výrobou kvalitných vín. Ťažiskom produkcie spoločnosti, ktorá sa rozsahom výroby zaraďuje medzi stredné vinárske firmy, sú akostné odrodové biele a červené vína a podľa podmienok a kvality konkrétneho ročníka, aj vína s prívlastkom.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Villa Vino Raca 2
Vino Nitra 1

Víno Nitra, spol. s.r.o.

Za kvalitu vín ručí Ing. Jozef Adamovič, PhD., ktorý vykonáva funkciu výrobného riaditeľa už takmer celé desaťročie, pričom v priebehu tohto obdobia sa môže pochváliť množstvom domácich, ale aj zahraničných ocenení. Okrem tichých vín sa vinárstvo venuje tiež výrobe prémiových šumivých vín Sekt Pálffy, ktoré si môžu zapísať najvýznamnejšie ocenenie v dejinách slovenského šumivého vína – zlatú medailu zo súťaže Effervescents du Monde© vo francúzskom Dijone. Nitrianske vína sú vyvážané okrem Českej republiky aj do Japonska, USA, Poľska, ako aj do Číny, kde vinárstvo úzko spolupracuje s čínskym partnerom v rámci spoločného projektu Zhongjie Nitra Winery, Ltd.

Ochutnajte vína cez náš e-shop.

Vinárstvo Milan Skovajsa, Pezinok

Naša rodinná firma Skovajsa vznikla v roku 1991 ako vinohradníctvo. Prerušenú tradíciu po starých rodičoch sme obnovili na vinohradoch vrátených v reštitúcii. Teraz hospodárime v Pezinku a v Limbachu na 7,5 ha viníc, kde spracúvame len vlastné hrozno a vyrábame 35 000 až 40 000 litrov vína ročne.

Ako mladí výrobcovia sme upustili od klasických postupov a pristúpili k šetrnému spracovaniu hrozna a k reduktívnej technológii výroby vína, ktorá nám umožňuje dodávať na trh moderné, svieže vína s výraznou odrodovou arómou. Našu ročnú produkciu tvorí zhruba z dvoch tretín biele víno. Tento pomer vín sa snažíme vyrovnávať v prospech červeného vína ďalšou výsadbou nových viníc. Najnovšie vysadený Neronet nám dal panenskú úrodu v roku 2008 až 2009. Odrodovú skladbu tvorí 7 bielych a 4 červené vína. Víno predávame vo vlastnej pivnici a vinotékach na Slovensku.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Pivnica Malé Ripňany – Vinum Nobile

Naše vinárstvo produkuje elitné druhy bieleho, ružového a červeného vína známe milovníkom tohto moku po celom svete. Zámerne produkciu nerozširujeme, aby sme mohli všetku pozornosť sústrediť na kvalitu výrobkov. Ročne sa vyrobí nie viac ako 6 tisíc fliaš vína každého druhu. Opierame sa o tisícročnú tradíciu výroby vín pochádzajúcu z Kaukazu a postupne zavádzame moderné strojové vybavenie. Vďaka tomu má víno vyprodukované v našom vinárstve vyberanú jemnú chuť a príjemnú vôňu. Vladislav Alimurzajevič Khabliev je podnikateľ pôsobiaci v mnohých oblastiach. Úspešne sa mu darí realizovať všetky svoje stanovené ciele, avšak srdce aj duša rodáka zo Severného Osetska je oddaná vinárstvu.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

vinum-nobile

Pivnica Orechová

História firmy Regia TT s.r.o. – Pivnica Orechová sa datuje od roku 1994 a je pokračovaním histórie Šľachtiteľskej stanice Orechová. Šľachtiteľská stanica bola súčasťou Komplexného výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho v Bratislave a bola v Orechovej zriadená v roku 1966. Úlohou Šľachtiteľskej stanice v Orechovej boli systematické práce na šľachtení nových odrôd viniča vhodných pre oblasť Východoslovenskej nížiny a overovanie odrôd vyšľachtených v rámci KVÚVV. Nadväzujúcou úlohou bola produkcia sadeníc viniča potrebných pre rýchlo sa rozvíjajúce vinohradníctvo sobranskej vinohradníckej oblasti. V rámci šľachtiteľskej stanice boli postupne vytvorené pestovateľské i materiálne podmienky pre realizáciu týchto zámerov. V rokoch 1967–1968 boli vysadené šľachtiteľské vinohrady s rozlohou cca 54 ha so svetovým sortimentom viniča a bolo vytvorené zázemie pre produkciu sadeníc. Dobudovaním podzemnej dvojloďovej klenbovej pivnice v roku 1970 boli dané základy i pre rozvoj profesionálneho vinárstva.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

TOKAJ & CO, s.r.o., Malá Tŕňa

Keď v roku 1998 zanikol Tokaj štátny podnik, zostali po ňom rozsiahle vinice, technológie a nádherná pivnica v Malej Tŕňi (Národná kultúrna pamiatka). Túto hodenú rukavicu sa rozhodla zodvihnúť spoločnosť Galafruit, s.r.o., ktorá kúpila pozostatky štátneho podniku a pokračovala vo vinárskej výrobe. V roku 2007 sa od nej odštiepila vinárska časť a pod názvom Tokaj & CO. sme začali v srdci vinohradníckej oblasti Tokaj písať náš samostatný príbeh. V súčasnosti obhospodarujeme 98 ha vinohradov výlučne vo vinohradníckej oblasti Tokaj. Odrodová skladba je daná zákonom a dlhoročnou tradíciou – Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Vinohrady sa nachádzajú v katastroch obcí Čerhov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Slovenské Nové Mesto. Väčšina vinohradov je obhospodarovaná v režime tzv. integrovanej produkcie. Výborné hrozno ani pivnica samotná nestačia, rovnako dôležitá je práca ľudí. Náš kolektív má každý deň za úlohu jediné – pracovať na tom, aby ste vy mali v pohári len to najlepšie. Hlavné postavy v príbehu Tokaj & CO sú už od čias štátneho podniku tie isté – pán Ing. Milan Kakaš, náš hlavný technológ a pani Ing. Zuzana Čorbová, naša hlavná enologička. Osobnosti uznávané na celom vinárskom Slovensku. Spoločnými silami rok čo rok premieňajú jedinečný potenciál regiónu v hodnotné vínne skvosty, ktoré si našli priaznivcov po celom svete.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Vins Winery, Vinosady

Sme mladé, dynamicky sa rozvíjajúce vinárstvo, ktorého sídlom je obec Vinosady, nachádzajúca sa pod úpätím Malých Karpát.

Moje prvé stretnutia s vínom boli v detstve, keď som ako malý chlapec pobehoval pri zbere hrozna vo vinohradoch, ktoré obrábali moji starý rodičia zásluhou starej mamy, ktorá bola družstevníčkou telom aj dušou. Víno v tom čase bolo v každom dome, a nebolo to nič neobvyklé, no vtedy som samozrejme ani netušil, že časom sa hrozno a víno stane mojou veľkou láskou a chlebodarcom…

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Víno Levice, Levice

Levická a nitrianska vinohradnícka oblasť sa právom považuje za najrozmanitejšiu oblasť, s najväčším množstvom vzájomne odlišných, ale významne miestne charakteristických viníc.

Geografická poloha a špecifické podmienky na severnej hranici pestovania viniča v strednej Európe, položenie viníc na južných svahoch sopečného pôvodu Štiavnického pohoria vytvárajú priaznivý terroir pre úspech bohatých a odrodovo jedinečných vín z tejto oblasti.

Hovorí sa, že vínnu révu priniesli na Slovensko Rimania ešte v roku 176. Prvá zmienka o práci vo vinici v Levickom okrese pochádza z roku 1526. Z tohto obdobia nachádzame dokumenty dokladujúce budovanie hradných pivníc a práve v nich ukrývali vinári svoje poklady. Pivnice, vytesané do pieskovca, tzv. tufu, slúžili a dodnes pod vinárstvom Levice slúžia pre skladovanie a zretia vína. V minulosti boli pivnice využívané aj ako sieť podzemných komunikácii, dostatočne veľkých pre povoz s koňmi a končiacich až v niekoľko kilometrov vzdialených dedinách. Napr. aj pri kláštore v Hronskom Beňadiku, ktorého benediktínski mnísi sa považujú za priekopníkov výroby vína.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Promitor Vinorum, Galanta

Úrodná ílovito-hlinitá pôda, černozem, bohatá na dostatok živín poskytuje vynikajúcu lokalitu aj pre pestovanie viniča, ktorú premieňame na tento pre nás tak ctený šľachetný nápoj  – pravé kvalitné víno. Vo vinárstve Promitor Vinorum víno nevyrábame, ale tvoríme ich.

Svoje miesto na výslnie slovenského vinárstva si chceme vydláždiť poctivo a s vášňou, ktorú vkladáme do našich vín. Pozdvihnúť kultúru vína v galantskom regióne a dokázať, že i dostupné slovenské vína môžu zanechať dojem.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

vinarstvo-kozara

Vinárstvo Kozara, Šenkvice

Vinárstvo Kozara sme založili v roku 2015. Obaja, Peter Maček aj Branislav Strašiftak, pochádzame z vinárskych rodín s viac ako 50-ročnou tradíciou vinohradníctva a vinárstva. Ako je pre tento región typické, naši rodičia vyrábali víno predovšetkým pre rodinu a známych v okolí. Dnes je Kozara moderné vinárstvo s vysokým hygienickým a technologickým štandardom.

Špecializujeme sa na produkciu vín z odrôd šenkvického regiónu a slovenských novošľachtencov s typickým odrodovým charakterom. Preto je neoddeliteľnou súčasťou vinárstva okolitá krajinná architektúra a novo vysadené vinice.

Kvalitu našich vín si môžete vychutnať nielen doma, ale aj priamo u nás, v našej príjemnej degustačnej miestnosti. Prevádzku sme umiestnili do úzkej doliny vo východnej časti šenkvického chotára – Kozare, od ktorej sme aj odvodili názov nášho vinárstva.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

PD Mojmírovce, Mojmírovce

Prvá písomná zmienka vinohradníckej obce Mojmírovce (v minulosti Urmín) pochádza z roku 1156, kedy sa v listine ostrihomského biskupa Martiniusa spomína ako jedna z obcí, odkiaľ je možné vyberať cirkevné poplatky. O tom, že sa v našej obci vždy vyrábalo a predávalo víno, svedčia historické listiny z roku 1290, ktoré dokazujú, že obyvatelia obce nezaplatili poplatky za víno dovážané do Ostrihomu. Iná listina z roku 1315 im zase ukladala povinnosť dodávať víno na Veľkú noc a Vianoce do Ostrihomu. Urmín mal štatút mestečka, mal svoju pečať s erbom symbolizujúcim viničový ker a dva strapce hrozna. Taktiež mal právo usporadúvať trhy a jarmok, právo vlastniť bitúnok a pivovar. Po príchode rodiny Huňadyovcov do našej obce bola poľnohospodárska výroba pozdvihnutá na veľmi vysokú úroveň. Gróf, ako prvý v strednej Európe, začal používať hnojenie pôdy maštaľným hnojom. V Budapešti bola urminská vináreň. Naši vinári tam dovážali víno v špeciálne označených sudoch. Prvé tri hektáre firemných viníc boli založené v roku 1951, ktorý je zároveň rokom vzniku našej firmy. O tri roky neskôr bolo vyrobené prvé víno v priestoroch historickej pivnice grófa Huňadyho. V roku 1988 boli dané do prevádzky nové moderné pivničné priestory v areáli vinice Mojmírovce.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Vitis Pezinok, Pezinok

Mesto Pezinok sa so slovenským vínom spája už od 15. storočia. V tomto období tu vzniklo slávne Bratstvo cechu vinohradníckeho, ktorých zvykmi a precíznosťou pri výrobe vína sa slovenskí vinohradníci inšpirujú dodnes.

V týchto časoch bolo pitie vína skôr výnimočnou udalosťou. Postupne sa však vinice rozrástli, začalo sa vyrábať viac vína a vinárske remeslo zdokonaľovať.

Pezinok je zároveň naším rodiskom – odkazuje naň aj názov spoločnosti Vitis Pezinok. Týmto spôsobom vzdávame hold bohatej histórii a silnému príbehu tohto mesta.

Pezinok zostáva navždy katedrálou vína na Slovensku – dodnes tu stojí aj naša archívna pivnica. Vína v nej dozrievajú v prirodzenej klíme často i desaťročia, vďaka čomu sú pre vinárov a všetkých milovníkov vína skutočným klenotom. Archivácia je totiž pre nich jednou z možností ako nahliadnuť do minulosti.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

Zámocké vinárstvo, s.r.o., Pezinok

Rozhodli sme sa robiť víno tak, ako sa má. Z hrozna z vlastných viníc, z odrôd, ktoré patria na Slovensko a vo vlastných pivniciach. Musí byť  svieže, pekne voňať a chutiť. Keď takémuto plánu uveríme, keď ho dokážeme naplniť, ľahšie presvedčíme obchodných partnerov o našom mieste na preplnenom trhu.

V apríli 2015 zakladáme firmu Zámocké vinárstvo Pezinok. Pridávajú sa synovia Štefan a neskôr aj Richard. Práve sme dokončili rozsiahlu rekonštrukciu stredovekých pivníc a dokončievame  projekty na obnovu celého zámku. Stáročný príbeh vína z pezinského zámku začína novú kapitolu, tento raz s etiketou ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK.

Ochutnajte vínka cez náš e-shop.

simak-pezinok-vino

Pridajte sa do rodiny milovníkov vína

    Menu