Aké vínka na vianočné a novoročné obdobie?

Vína na Vianoce

Cez vianočné sviatky vína nesmú chýbať na vianočnom stole. Ak sa neviete zorientovať, aké vínka potešia vašich blízkych, prečítajte si krátky návod.

Sekt – Slovensko je krajina šumivých vín, sme druhá krajina po Francúzsku, ktorá začala produktovať šumivé vína, tak to nájdete v niektorých historických materiáloch.

Bublinky môžete si dopriať sekt vyrobený tradičnou metódou, druhotné kvasenie prebehlo vo flaši, to sú sekty, ktoré poznáte najmä z Francúzska alebo perlivé vína, natlačené kysličníkom, tzv. frizzanté. Bublinky cez Vianoce navodia príjemnú atmosféru a vždy potešia.

Rizlingy a veltíny, silvány pre pánov. Sú to neutrálnejšie vína, ktoré ocenia najmä páni.

Pinoty a aromatické odrody potešia nežné ženské pohlavie. Sú to Chardonnay, Rulandské biele, Rulandské šedé.

Červené odrody, ľahšie: Rulandské modré teda Pinot noir, Slovensko má krásne Pinoty alebo Svätovavrinecké, pekné ľahšie odrody na príjemné pitie.

Mohutnejšie, plnšie odrody: Dunaj, Váh, Hron – slovenské novošľachtence alebo cuvée – teda viac odrôd spolu, to ocenia milovníci plnších a vyzrejtejších vín.

Na záver si doprajte prírodne sladké vína: ľadové, slamové alebo tokajské víno, ktoré vám ulahodí ako dezert alebo ku dezertu.

Aké vína na Nový rok?

Na Silvestra a teda na Nový rok sa pripíja tradične bublinkami. Opäť môžete zvoliť šumivé víno vyrobené tradičnou metódou, tzv. šampanské alebo iba dotlačené kysličníkom, tzv. frizzanté.

Odporúčame:

Grand cuvée sekto od Mrva & Stanko – nádherné krémové bublinky, šampión v Národnom salóne vín SR 2022 v kategórii šumivých vín. Ročníkové cuvée, ktoré zrelo 30 mesiacov na jemných kvasinkách, tvorí 85 % Chardonnay a 15 % Pinot Noir. Svieža svetlozelená farba s okúzľujúcou, ale zároveň nevtieravou ovocnou arómou zrelých jabĺk a orieškov.

Opus sekt – Zámocké vinárstvo – bol vyrobený tradičnou metódou kvasením vo fľaši. Tradičný je i jeho názov vychádzajúci z hudobných diel, ktoré vznikli v nahrávacom štúdiu Opus, ktoré pôsobilo v časti Pezinského zámku. Opus je vyrobený z odrody Rizling rýnsky.

Sekt 1933 NV prestige cuvée – Chateau Topolčianky – Osobitý charakter odrôd spojených v pomere 80% Chardonnay a 20% Rulandské modré v prevedení Blanc de Noir sa spája po dobu…

Hubert Grand Blan zero dosage NV

Biele šumivé víno, ktoré zažiari typickou zlatistou farbou sektov Hubert pri každej príležitosti. Jeho odvážna plná chuť poteší aj toho najnáročnejšieho milovníka vína. Navyše neobsahuje žiaden cukor, vďaka čomu je vhodnou voľbou aj pre ľudí, ktorí si musia strážiť hladinu cukru, alebo ho vôbec nesmú konzumovať.

Bianco – Dubovský & Grančič

Ľahké, ovocné vínko, nízko histamínové.

Kniha Slovenskou vinicou

Táto unikátna kniha Stana Jendeka je prvou a zatiaľ jedinou, ktorá prostredníctvom fotografií rozpráva príbeh nádhernej slovenskej vinohradníckej krajiny.

Vznikala 15 rokov a nájdete v nej všetkých šesť vinohradníckych oblastí v rôznych ročných obdobiach a náladách.

Na 312 stranách a krásnom švédskom papieri objavíte malokarpatské kopce aj kráľovské mestá, čajkovské zákutia, vinice rastúce na svahoch sopky, strekovské tiahle úbočia, tokajské tufové pivnice… Malé kúsky vinohradov medzi lesmi a lúkami aj rozsiahle lány, kam oko dovidí. Spoznáte niekoľko NAJ slovenských vinohradov.

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu