Bóna winery – vinárstvo z južného Slovenska

Bóna winery z obce Bátorove Kosihy

Ďalšie vinárstvo, ktoré je súčasťou kolekcie Národný salón vín SR 2020  je Bóna winery z obce Bátorove Kosihy, južné Slovensko.

Pri návšteve vinárstva vás očarí výhľad z vinohradu na Dunaj a vrchy Gerecse. Práve tieto kopce sú najvýznamnejším prvkom miestneho terroiru. Oblasť je v priemere najteplejšou oblasťou Slovenska a spolu s jedinečnou pôdnou štruktúrou vytvára predpoklady na dopestovanie hrozna najvyššej kvality.

Vinohrady

„V našom vinohrade sa zameriavame na kvalitu a nie kvantitu. Hospodárime ekologicky a snažíme sa zaťažovať životné prostredie čo najmenej. Zásadne využívame biologickú ochranu viniča a pracujeme na vytvorení vinohradu s vlastným silným imunitným systémom. Sme súčasťou vinohradu a zároveň tvorcami vína. Chceme vybudovať systém, ktorého kolobeh nie je človekom prerušovaný, ale podporovaný. Plody naše práce sa nám cez víno odvďačia.“

Vína

V základnej línií Bóna winery vyrába vína, ktoré sú ľahko piteľné, ľahko zrozumiteľné a sú určené na rýchly konzum. Prevládajú primárne arómy z hrozna, ktoré pôsobia sviežo a ľahko. Z bielych odrôd pestujú Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Rizling rýnsky a Muscatt Golden, z modrých odrôd to je Merlot a Cabernet franc. V línii „natural“ sú vína, Bóna winery vyrába s čo najmenším zásahom. „Ctíme si zvyky a tradície našich predkov vinárov a tiež myšlienku „víno sa vie vyrobiť aj samo, je potrebné len zabezpečiť podmienky“. Do procesu výroby sa zasahujeme len pre zachovanie zdraviu vína. Naším cieľom je pri výrobe zachovať odtlačok vinohradníka, vinára a ročníka, aby sme vytvorili jedinečné víno, ktoré vás svojou chuťou vtiahne do svojej hĺbky.

Vinári

Vínka vyrába  mladý vinár Bence Jávorka, dáva im mladý a svieži rukopis.

Majiteľom vinárstva Bóna winery je pán Bertalan Bóna, ktorý si založenim vinohradníctva a vinárstva splnil svoj sen a dáva úctu svojim predkom.

V Národnom salóne vín si môžete pochutnať na výnimočnej odrode Cabernet Franc, ktorú Bóna winery vyrobilo v príjemnej a ľahkej podobe.

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu