Cestopis o víne: Krajinou vína po Slovensku – každý pondelok na STVR 2 o 20.45

Krajinou vína po Slovensku na STVR 2

Nedávno česká televízia v spolupráci so Zväzom vinohradníkov a vinárov Slovenska natočili a odvysielali krásny projekt, dokumentárnu sériu Krajinou vína po Slovensku. Moderátor a sprievodca dokumentom, Václav Žmolík, precestoval zaujímavé a lákavé vinárske miesta, navštívil jedinečné historické pamiatky a vinárske múzea. Každý pondelok od 2.7 a utorky repríza odvysiela dokumentárnu sériu aj STVR na dvojke.

1. časť: Zo Skalice do Hlohovca 2.7.2024 o 20.45

Kde inde začať ako na lávke cez rieku Moravu, symbolicky presne na mieste, kde končí Česká republika a začína Slovensko? Len pár desiatok metrov od brehu rieky sa nachádza údajne najstarší kostol v strednej Európe, zasvätený svätej Margite Antiochijskej. A ten pamätá časy Veľkej Moravy! Z neďalekých Kopčian je to už len na skok do Skalice, mesta, ktoré za svoj rozvoj odjakživa vďačí vinohradom. Václav Žmolík sa tu cíti ako doma, možno aj vďaka miestnemu nárečiu „Skalice“, ktoré jeho uchu znie skôr ako moravská čeština než slovenčina. A v Skalici si na svoje prídu aj chuťové poháriky: k slávnemu červenému vínu Skalický rubín si môžete dať sladký Skalický trdelník. A to sme len na začiatku epizódy, v ktorej bude Václav obdivovať starobylé kostolíky, precestuje úpätie Malých Karpát od západu i východu, zoznámi sa s produkciou niekoľkých slovenských vinárstiev roka, objaví krásne vinice v okolí Hlohovca a svoje putovanie ukončí v známych piešťanských kúpeľoch. (Česká televízia)

Z Pezinka do Bratislavy, pondelok: 8.7.2024 na STVR 2 o 20.45

V druhej časti nášho cestopisného seriálu sa zameriavame aj na Malokarpatskú vinársku oblasť. Je to logické, pretože tento región je najväčší na Slovensku nielen z hľadiska rozlohy pestovaných viníc, ale môže sa pochváliť aj veľkým množstvom pamiatok, ktoré možno navštíviť v blízkosti vinohradov. Mohli by ste tu stráviť týždne, naše tipy zvládne zdatný turista približne za tri až štyri dni. Ale podobne ako sprievodca Václav Žmolík nebudete vedieť, kam skočiť skôr. Láka vás zistiť, ako sa vyrábajú džbány, z ktorých sa pred stáročiami pilo víno? Navštívte mesto Modra a spoznajte miestne hrnčiarstvo. Pre romantikov či prírodovedcov ponúkame zastávku na Smolenickom zámku a výlet do jeho okolia: do hustých lesov Malých Karpát, kde sa nachádza jediná sprístupnená krasová jaskyňa v Malých Karpatoch, jaskyňa Driny. Jadro výpravy však samozrejme povedie cez vinohrady a pivnice! Čože, prečo pivnice, veď ideme za vínom? Sme na Slovensku a slovo pivnica tu jednoducho znamená pivnica. A tých rôznych historických i moderných pivníc v Pezinku, Trnave a Bratislave tentoraz Václav navštívi viac ako zvyčajne. Pri tomto natáčaní zastihlo štáb veľmi zlé počasie, aké vinári nezažili už vyše 30 rokov, a tak útulné pivnice a bohaté vínne archívy prišli Václavovi a jeho hostiteľom vhod. A ochutnali vzorky, ktoré získali medaily na prestížnych medzinárodných výstavách.

3. časť: Z Nitry všetkými smermi, 15.7.2024 o 20.45

Nitriansko je Slovensko, ako sa patrí. Hneď za vinohradmi sa dvíhajú strmé svahy Tribeča a Štiavnických vrchov a z nížin prichádza vlaha veľkých riek. Samotná Nitra by si zaslúžila niekoľko dní, až bolo Václavovi Žmolíkovi skoro ľúto, že v tomto starobylom meste stihol navštíviť len citadelu s biskupským palácom a bazilikou. Ale výlety po okolí boli jednoducho nádherné a zabrali celé 4 dni. Skúste sa vydať po Václavových stopách, či už v teréne alebo symbolicky pred obrazovkou: severozápadne do Radošiny, severovýchodne do Topoľčian, južne do Veľkého Kýru a juhovýchodne do Vrábeľ. Zoznámite sa s viacerými prestížnymi vinárstvami a ich veľmi rozmanitou produkciou, ktorá si získava uznanie po celom svete. Prejdete sa po miestach, ktoré si pred sto rokmi zamiloval prezident T. G. Masaryk. A na úpätí pohoria Tribeč zažijete pocit, ktorý vás prenesie na Divoký západ, pretože tunajšie vzácne zubry tak veľmi pripomínajú bizóny. (Česká televízia)

4. časť: Po krásnom Dunaji: 22.7.2024 o 20.45

Hovorí sa, že z veľkých riek vznikajú veľké vína. A to určite platí aj pre severné brehy Dunaja. Krajina medzi Komárnom a Štúrovom sa mierne dvíha do malebných, mierne zvlnených kopcov, kde sa darí bielym aj modrým odrodám. Z červených vín Václava Žmolíka už po niekoľkýkrát zaujal Dunaj, novošľachtená odroda vína, ktorá robí Slovensku česť, a je škoda, že je v Česku tak málo známa. Mimochodom, legendárny slovenský šľachtiteľ Ondrej Korpás stále pracuje na vylepšovaní jej klonov. A v bielych vínach milovníci vína ocenia klasiku, napríklad miestne rizlingy sú fenomenálne. Okrem toho Václav navštívi niekoľko malebných hradov, oddýchne si pri pozorovaní vtákov uprostred jednej z najväčších slovenských mokradí a nevynechá ani starú barokovú vojenskú pevnosť v Komárome či repliku lodného mlyna na jednom z ramien Dunaja. A samozrejme, bude obdivovať výhľady z nábrežia v Štúrove a kúpať sa v miestnych termálnych kúpeľoch.

5. časť: Okolo Veľkého Krtíša: 29.7.2024 o 20.45

Máloktoré miesto na Slovensku má takú sugestívnu atmosféru ako opevnený kláštor v Bzovíku, ohradený štvorcovými múrmi s pitoresknou vežou v každom rohu. Práve odtiaľto pochádzajú prvé písomné zmienky o pestovaní vína v regióne, keďže kláštor vlastnil rozsiahle vinice už od stredoveku. Vinohradnícku tradíciu potom podporili okrem iných aj prisťahovalci z Nemecka, baníci, ktorí začali kopať pivnice vo vulkanickom podloží úpätia Štiavnických vrchov. Krásu slovenských „pivníc“ možno dodnes obdivovať napríklad v pamiatkovo chránených pivničných uličkách Starej hory pri obci Sebechleby. Václav Žmolík bude obdivovať aj jedny z najmalebnejších vinohradov: na terasách nad riekou Ipeľ. Ohromí ho fresková sieň na hrade v Haliči a v múzeu na bývalom hrade v Modrom Kameni sa zoznámi s históriou slovenského bábkarstva. Nosnou témou tejto epizódy bude ekologické víno a ekologické vinohradníctvo. V tomto regióne hospodári v prísnom ekologickom režime niekoľko prestížnych vinárstiev, ktorých vína získali ocenenia po celom svete. Českí turisti si Slovensko zvyčajne spájajú s Tatrami a ďalšími divokými horami, ale zvlnené územie Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, kde sa mnohé vinice nachádzajú v pomerne vysokej nadmorskej výške, je prírodným rajom, ktorý ešte nebol masovo objavený. (Česká televízia)

6. časť: Od Vihorlatu k Tokaju: 5.8.2024 o 20.45

Vihorlat. Perla medzi slovenskými horami, bývalá sopka ukrývajúca vodopády a jazerá. Prastaré lávové prúdy sa ako chápadlá tiahnu do krajiny, teraz pokrytej listnatými lesmi, ktoré neskorá jeseň sfarbila do farieb plameňov. A v najnižších nadmorských výškach sa najmä od 70. rokov 20. storočia vysádzajú obrovské vinice, hoci treba poznamenať, že tradícia pestovania viniča tu siaha aj do stredoveku. Václavovi Žmolíkovi tentoraz trvalo päť dní, kým obišiel len tie najzákladnejšie miesta, a ak sa sem niekedy vyberiete na vlastnú päsť, nechajte si dostatok času. Veď len na obdivovanie krásy drevených kostolíkov pri hraniciach s Ukrajinou je potrebný minimálne jeden deň. Václav navyše nemal v pláne navštíviť len najvýchodnejšiu výspu slovenského vinohradníctva. Mal namierené aj na juh, do miniatúrnej, ale o to významnejšej tokajskej oblasti Slovenska. Počasie mu prialo, na vyhliadke obdivoval západy slnka, ráno sa prechádzal po brehoch Bodrogu v najnižšom bode Slovenska, v labyrinte tufových pivníc ochutnával tokajské – moderné aj tie, ktoré boli postavené ako úkryty pred nájazdníkmi dávno predtým, ako sa tu začalo vyrábať slávne a technologicky výnimočné víno. Vo vinohradoch ochutnal cibéby, z ktorých sa vyrába miestny zlatý poklad, tzv. putňové vína. Krásnejšie zakončenie šesťdielnej prehliadky slovenských vinohradov už ani nemohlo byť! (Česká televízia)

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992