Golguz – radosť z vína a priateľov

Ferdinand Fussmann

Veľký vinohradník a spoluzakladateľ novodobej vinárskej tradície v Hlohovci. V predvojnovom Československu bol Fredinand Fussmann popredný producent vína, v niektorých spisoch dokonca uvádzaný ako najväčší producent a obchodník s vínom na Slovensku s ročnou produkciou 5 000 hektolitrov konzumného a akostného vína.

Narodil sa 27. augusta 1884, pochádzal zo slovinského mesta Maribor, odkiaľ sa začiatkom 20. storočia presťahoval na Slovensko. V roku 1916 odkúpil väčšiu časť pozemkov medzi Bojničkami a Dvorníkmi, kde založil vlastné vinohradníctvo s názvom Panonia. Do roku 1924 postupne vybudoval rozsiahly vinohradnícky areál s menším kaštieľom pri ceste, ktorú využívala rodina ako letné sídlo.

Fussmann sa rozhodol aj s rodinou zostať počas vojny na Slovensku, a síce počas dlhého obdobia dokázal ako vplyvný židovský podnikateľ uchrániť seba i rodinu pred deportáciami, nakoniec bol v roku 1944 postupne s celou rodinou deportovaný. Životná púť rodiny Ferdinanda Fussman na skončila 5. Októbra 1944 v Osvienčime, zachránil sa iba syn Oskar, ktorý po vojne emigroval do Nemecka.

Golguz pokračuje v tradícii Ferdinanda Fussmanna.

Panonia vinohrady pripománajú Burgundsko

GOLGUZ patrí do hlohoveckého terroiru, ktorý v širšom kontexte tvorí významnú časť Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Špecifikom tejto vinohradníckej lokality je poloha a blízkosť rieky Váh, ktorá pozitívne vplýva na mikroklimatické podmienky a dotvára tak unikátny charakter tejto vinohradníckej lokality.

Vinohrady vinárstva GOLGUZ sú v celkovej rozlohe 240 ha a z veľkej časti sa nachádazjú medzi obcami Bojničky a Dvorníky v lokalite nazývanej Panonia. Znakom vinohradov Panonia je zvlnenie, pripomínajú tým známu oblasť Burgundsko. Lokalita vinohradov je rozdelená do 2 vinohadníckych honov TALIČMANY a VEĽKÝ HÁJ.

Vinohradom v honoch Veľký Háj a Taličmany patria do mikroklimatu, ktorý výrazne ovplyvňuje rieka Váh, tvoriaca jedinečné geografické a geologické prostredie.

Naša technológia

Golguz je jedným z mála výrobcov vína na Slovensku, ktorý si dopestuje hrozno výhradne vo vlastných viniciach. V minulosti (do roku 2011) sa vinice sadili z vlastných vyrobených sadeníc (kde sme patrili medzi najväčších producentov sadeníc v bývalom Československu s produkciou až 3,5 mil. sadeníc ročne). Dnes nové výsadby realizujeme výberom najvhodnejších klonov odrôd viniča kvalitnými sadenicami z Nemecka a Rakúska. Hrozno teda nenakupujeme, práve naopak. Časť hrozna predávame aj ďalším spracovateľom. Najkvalitnejšie hrozno ostáva doma, pochádza len z najlepších tratí, ku ktorým sa už zimným rezom pristupuje tak, že kvantita ide do úzadia, prvoradá je kvalita. Po zbere nasleduje rýchle a šetrné spracovanie. Všetky vína sú vyrobené modernou technológiou riadeného kvasenia + šetrné spracovanie hrozna. Pneumatické lisy – šetrne spracovávajú hrozno. Hroznová šťava sa fermentáciou prirodzene mení na víno. Riadená fermentácia bielych vín (použitie čistých kultúr kvasiniek), prebehne pri teplotách od 13 až 20 °C. Technológ preberá kontrolu nad týmito procesmi a výsledok prichádza vo forme plných elegantných sviežich vín s príjemným, odrodovo typickým charakterom. Biele odrody ležia v nerezových nádobách. Snažíme sa o to, aby naše vína mali charakter – neboli uniformné. Nestaviame vína len na ohurujúcej primárnej aromatike mladých vín, ktorá sa vytratí po pol roku po nafľašovaní a následne ostane víno akoby bez duše. Technológii výroby červených vín sa venuje v pivnici oveľa menej pozornosti, o to viac sa jej venuje vo vinici. Červeným vínam často stačí dopriať len dostatok času na zrenie a ich potenciál determinovaný ročníkom a snahou vo vinici sa sám prejaví. Veľká časť červených vín zrie v barikových (obj. 225 l) a klasických drevených sudoch (obj. 3500 l).

Naše vína nájdete na Slovensku vo všetkých dobrých vinotékach, kvalitných reštauráciách. Množstvo ľadového vína, ktoré je našou špecialitou, putuje aj do Francúzska, kde si našlo mnoho zákazníkov,      a tak sa môže stať, že Vám ho ponúknu pod Eifelovkou na Champs-Élysées. Pomerne veľké množstvá nášho vína putujú aj na dynamicky sa rozvíjajúce trhy juhovýchodnej Ázie, ktorá začína objavovať krásu ukrytú vo víne. Veríme, že naše víno sa stáva pre konzumentov skutočným kultúrnym zážitkom.

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu