Jeseň a víno

Chute jesene

Jeseň je obdobím roka, kedy príroda oblieka svoje najkrajšie šaty. Listy menia farby z jasnej zelene na ohnivú oranžovú alebo hlbokú burgundskú a zároveň nám príroda ponúka svoje najplodnejšie dary. Podobne ako príroda, aj naše chuťové poháriky sa môžu meniť podľa ročného obdobia, a tak sa môže aj naša voľba vín.

Na jeseň často hľadáme niečo, čo by nám pomohlo prejsť z letných dní plných ľahkých a osviežujúcich vín do zimného obdobia, ktoré si vyžaduje niečo silnejšie a teplejšie. A to je práve to, čo nám jeseň v ponuke vín prináša. Tak, ako sa listy na stromoch menia a dávajú nám rôzne odtiene, aj jesenné vína nám môžu ponúknuť širokú škálu chutí a tónov.

Poďme spoločne objavovať svet vín jesene

Pre tých, ktorí uprednostňujú biele vína, doporučujem skúsiť Chardonnay alebo Tramín červený. Tieto vína majú plnú chuť s náznakmi ovocia, ako je jablko alebo hruška či dokonca tropické tóny ovocia a dokonale sa hodí k jesenným pokrmom, ako sú grilované mäso alebo ryby. Chardonnay a Tramín červený sú ako teplý sveter, ktorý si oblečiete v chladnej jesennej noci.

Ak máte radšej červené vína, jeseň je ideálnym časom na degustáciu vína typu Pinot Noir alebo Frankovka modrá. Tieto vína sú plné a bohaté s náznakmi bobuľovitého ovocia, najmä čerešní, višní , korenia a zemitými tónmi, ktoré vás okamžite prenesú do hlbokého lesa plného padajúcich listov. Pinot Noir a Frankovka modrá sú ako ohnisko, ktoré vás zahreje v chladných jesenných večeroch.

A samozrejme, nemôžeme zabudnúť na rôzne druhy rosé, ktoré sú skvelým spoločníkom na konci leta a začiatku jesene. Ich svieža a ovocná chuť vám pripomenie slnečné letné dni. b Rosé vína sú ako posledné slnečné lúče na jesennom oblohe, ktoré nám pripomínajú teplé letné dni.

Čarovné obdobie roka

Jeseň a víno sú úzko prepojené. Ak si uvedomíme, že doba zberu hrozna pre väčšinu odrôd sa koná práve na jeseň, je jasné, že toto ročné obdobie a víno sú ako stvorené jeden pre druhého. Jeseň je časom premeny, časom zberu a časom prípravy na zimu. A čo je lepší spôsob, ako osláviť toto ročné obdobie, než s pohárom vína v ruke, ktoré vás zahreje a prinesie vám radosť?

Či už si vyberiete biele, červené, alebo rosé, jeseň je ideálnym časom na objavovanie nových chutí a vôní, ktoré nám víno môže ponúknuť. S pohárikom vína v ruke sa nechajte uniesť do sveta jeseňných farieb a ovocných chutí a vychutnajte si tento jedinečný čas v roku. Cheers!

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu