Nové vína v kolekcii Národného salónu vín SR

Výsledky 1. kola súťaže Národný salón vín SR 2024
Tlačová správa

Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, vybrala 25 vín v 19. ročníku jarného kola najvyššej slovenskej súťaže na hodnotenie vín.  Verejnosť ju môže celý rok ochutnávať v priestoroch Apponyiho paláca v Bratislave. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín.

 

(Doľany, 16.máj 2024) Dnes, 16.mája 2024 tri poroty školených hodnotiteľov vybralo 25 slovenských vín, ktoré sa stanú súčasťou kolekcie Národného salónu vín SR 2024 – najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Vinári tento rok prihlásili do prvého kola 126 vzoriek. Aj tento fakt potvrdzuje kvalitu a prestíž tejto súťaže. Jej výsledky si totiž všetci zákazníci môžu vychutnať celoročne –  v expozícii Múzea vinohradníctva v Apponyiho paláci.

V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).

Dôležité fakty

Počet prihlásených vzoriek celkovo:      126 (1. kolo)

Počet zúčastnených výrobcov:                32

Hodnotené kategórie:                                vína perlivé

vína šumivé

vína tiché biele skoré odrody suché, polosuché, polosladké biele

vína tiché ružové suché

vína tiché ružové polosuché

Vína hodnotia skúsení degustátori

Vína hodnotia školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií. Aj v tomto roku sa víno hodnotilo v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz naliala séria 4 – 5 vín, ktoré sa ohodnotili 100-bodovým systémom a zároveň si degustátori mohli porovnať vzorky medzi sebou. Hodnotenie sa osvedčilo a je zárukou, že sa vyberú naozaj top vína.

Šampióni 1. kola Národný salón vín SR 2024

Kategória Šampión
I.              Perlivé vína Sparkling rosé, Víno Nichta
II.            Šumivé vína Sekt Pálffy brut, Shebo Winery Trade
III.           Biele skoré odrody Irsai Oliver, 2023, Juran – Vinárstvo
IV.          Ružové suché vína Cabernet Sauvignon rosé, 2023, suché, Víno Mrva and Stanko
V.           Ružové polosuché a polosladké vína Cabernet Sauvignon rosé, 2023, polosuché, Víno Mrva and Stanko

Rastúci trend po bublinkách?

48 prihlásených vín s bublinkami poukazuje na rastúci trend v tejto kategórii. Potvrdzuje to aj trend v obchode, kde záujem o perlivé vína stúpol o 100 % za posledných 5 rokov. Perlivé vína sa do salónu dostali 3 a šampiónom sa stalo ružové od Víno Nichta. Šumivé vína sú stabilnou súčasťou salónu. Zaujímavosťou je zvyšujúci sa trend prihlasujúcich výrobcov, kedy šumivé vína prihlásilo až 10 vinárstiev.Aj keď v rozstrele (medzi najlepšie hodnotenými) sa ocitli tradiční výrobcovia – Hubert JE a Shebo Winery Trade v ponuke sektov sa môžete tešiť aj na novinky Rizling vlašský, od Víno Velkeer, a svoju účasť ako tradičných výrobcov vysokokvalitných sektov potvrdili Sekt 1933 z Topoľčianok a Sekt Matyšák brut. Ružové vína, v ktorých hrá Slovensko celosvetový prím potešili všetkých degustátorov, celkovo sa hodnotilo 43 vín, ktoré získali na niektorej z nominačných výstav zlatú alebo striebornú medailu. Šampiónom v oboch kategóriách ružových vín sa stalo Víno Mrva and Stanko, vlajková loď slovenských ružových vín. Biele skoré odrody prevalcovali iršaie a muškáty, šampiónom kategórie sa stal Irsai Oliver od Jurana.  Tieto vína svojou primárnou aromatikou potvrdzujú, prečo sa ľudom páčia a že majú na našom trhu svoje miesto. Ako podotkol Vladimír Mrva, prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, tieto vína s primárnou aromatikou odrážajú charakter ročníka, prinášajú príjemné spomienky na jar a na leto, voňajú po rozkvitnutej lúke a v chuti navodzujú charakter hravosti a harmónie, ktorú máte chuť preniesť aj do života.

A aký je úvod ročníka 2024 a aký bol ročník 2023 z pohľadu pestovateľov - vinohradníkov?

Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska upozornila, že minulý rok sme dosiahli historicky najnižšie výnosy a výroba vína poklesla na historické minimum – vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, takmer o 10 miliónov litrov menej ako je dlhodobý priemer.   Sucho v roku 2022 spôsobilo nižšiu násadu kvetov a potom upršané počasie s tlakom perenospóry priniesli obrovské straty na úrode v roku 2023.

 

Jar 2024 sa začala veľmi skoro a aj vinič začal slziť o 6 týždňov skôr ako zvyčajne. Postihli ho lokálne aj jarné mrazy, a tak vinohradníci opäť počítajú straty. Kvitnutie je posunuté o 2 týždne vopred, dúfajme, že počasie bude tento rok vinohradníkom priať a podarí sa vytvoriť výnimočný ročník.

 

Aj tento rok potvrdzuje, že situácia v sektore vinohradníctva a vinárstva ostáva veľmi napätá. Vinohradníci minulý rok utrpeli finančné straty, pretože mnohí prišli o veľkú časť úrody, pričom náklady na ošetrovanie im ostali. A tak si opakovane kladú otázku, či sa vôbec vinohradníctvo v tejto krajine oplatí. Nie je ocenené ani finančne, ani morálne, úctou k vinohradníkom a vinárom, ktorí sa starajú o túto krajinu. uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, Pripomenula, že od roku 2021 zaznamenávame pokles spotreby vína na Slovensku, za minulý rok o 3%. Najprv to bola pandémia, teraz zvyšujúce sa ceny všetkého nielen potravín, nútia zákazníkov šetriť a siahať po lacnejších zväčša zahraničných vínach. Zahraničné vína a najmä ich nízka cena sú už dlhodobo konkurenciou pre slovenských vinárov.

narodny-salon-vin-vinoteka-ochutnavka-vin

Národný salón vín SR

Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Vybrané vína sa budú dať ochutnať v Národnom salóne vín SR už od 1. októbra 2023. Viac informácií nájdete na www.salonvin.sk.

Kompletné výsledky z 1. kola Národný salón vín SR 2024

Ružové tiché suché vína
Rulandské modré Villa Víno Rača, a.s. NZ
Frankovka Villa Víno Rača, a.s. NZ
Cabernet Sauvignon Peter Ščepán Vinovin/Vinovin Akostne vino
Cabernet Sauvignon Rosé, suché VÍNO MRVA & STANKO, a.s. CHOP / suché
Ružové tiché polosuché a polosladké vína
ST.GEORGE Cabernet Sauvignon rosé Vinárstvo Dubovský a Grančič akostne
Cabernet Sauvignon Rosé, polosuché VÍNO MRVA & STANKO, a.s. víno s CHOP / polosuché
Cabernet Sauvignon Rosé Šintavan s.r.o. akostné
Cabernet Sauvignon rosé MOVINO spol. s r.o. akostné víno odrodové
Cabernet Sauvignon Premium 2023 Shebo Winery, a. s. výber z hrozna
Cabernet Sauvignon Víno Matyšák s.r.o. bobuľový výber
Biele tiché vína skoré odrody
Irsai Oliver JURAN – Vinárstvo s.r.o. BZO
Muškát moravský Víno Matyšák s.r.o. akostné vono
Muškát moravský JURAN – Vinárstvo s.r.o. BZO
Muškát moravský Panonia Winery, s.r.o./Vinárstvo Golguz akostné
Muškát žlutý Villa Víno Rača, a.s. NZ
Muškát žltý 2023 ViaJur, s.r.o/ViaJur, s.r.o.
Muškát Žltý Sauvignon Cuvée VÍNO MRVA & STANKO, a.s. značkové víno  / suché
Šumivé vína
Sekt Pálffy brut Shebo Winery Trade s.r.o. AOV
Rizling vlašský Víno Velkeer 1113 s.r.o./VELKEER pestovateľský sekt
Sekt Matyšák brut Víno Matyšák s.r.o. akostné šumivé víno
Hubert Johann Hubert J.E. sekt vinohradníckej oblasti
Sekt 1933 Elegant cuvée Château Topoľčianky Sekt V.O.
Perlivé vína
Chateau Rúbaň Cabernet Sauvignon rose sparkling Vienna DC a.s. Chateau Rúbaň sýtené
Momento Asti biele Víno Matyšák s.r.o. perlivé víno
SPARKLING Rosé VÍNO NICHTA s.r.o sýtené perlivé víno

 

 

Vydal: Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, Dukelská 21, 920 01 Hlohovec, www.zvvs.sk, www.salonvin.sk.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu