Predium Vráble – víno nás spája

Príbeh vinárstva

Predium Vráble je mladé vinárstvo, ktoré už druhý rok po sebe je súčasťou kolekcie Národného salónu vín SR. Ich kvalita je podčiarknutá ekologickou starostlivosťou o surovinu.

Myšlienka spoločného projektu vybudovať vinárstvo s vlastnými vinohradmi na Slovensku vznikla pri poháriku dobrého vína s priateľmi. Vinárska rodina z Moravy a rodák z Nitry spolu začali hľadať vhodnú lokalitu pre jedinečný spoločný projekt.

Oslovili ich Vráble a ich okolie, ktorých vinice a vynikajúce víno boli známe už od pradávnych čias. V tridsiatych rokoch minulého storočia tu bola na viničnej hore časti Predium vinica rodiny pána Shicka, významného vrábeľského podnikateľa. Zamilovali  sa do tohto malebného južného svahu a rozhodli sa nadviazať na slávnu vrábeľskú vinohradnícku tradíciu.

Vinohrady

Predium Vráble obhospodaruje spolu 33 hektárov vlastných vinohradov. Na nich vysadili tie najkvalitnejšie štepy, ktoré dali pripraviť podľa svojich požiadaviek v renomovanej škôlke. Predium Vráble rešpektujú okolitú prírodu a majú priateľský prístup k životnému prostrediu. Sú zapojení do integrovanej a ekologickej produkcie v projekte Programu rozvoja vidieka SR.

23 ha vinica Kováčová pri obci Tehla

Už v roku 2016 začali s obnovou vinice pri obci Tehla. Pôvodná vinica zo sedemdesiatych rokov bola odsúdená na likvidáciu a Predium Vráble ju zachránili v poslednej chvíli. Na južne orientovanej vinici pestujú Rulandské šedé, Pálavu, Tramín, Sauvignon, Irsai Oliver, Devín, Muškát moravský, Müller Thurgau, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Frankovku modrú, Alibernet a Rulandské modré.

Spolupráca s miestnymi vinohradníkmi.

Predium Vráble nadviazali úzku spoluprácu s vinohradníkmi z Vrábeľského vinohradníckeho rajónu, s ktorými si navzájom pomáhajú.

Vinárstvo, vízia, ekológia

Vízia vinárstva udržateľného rozvoja vo vinárstve sa zhmotňuje vo všetkých fázach výroby vína.

Vo viniciach nepoužívajú žiadne herbicídy na likvidáciu buriny, okopávajú mechanicky. Medziradia viníc sú vysiate bylinami a kvitnúcimi rastlinami, čím prispieva k rôznorodosti krajiny a životu hmyzu v nej, ako aj zadržiavaniu vody v krajine. Vo viniciach poletujú včely miestnych včelárov. V areáli vinárstva umiestnili hotely pre hmyz a domčeky pre včely samotárky.

Pri výrobe kladú dôraz na inovatívne prístupy šetrné k prírode a životnému prostediu.

Vinárstvo je projektované na gravitačné spracovanie hrozna. Nepoužívajú žiadne čerpadlá, ktoré by rozbili rmut už na začiatku. Nakoľko sú vinice v úplnej blízkosti vinárstva, doba transportu je minimálna, surovina sa dostane na spracovanie čerstvá a zachová si všetky charakteristické potrebné vlastnosti pre výrobu kvalitného vína (aromatiku, sviežosť, odrodovosť). Snažia sa eliminovať síru pri procese výroby. Všetky nerezové tanky sú pod presne riadenou kontrolou teploty.

Pivničné priestory na dozrievanie vína sa nachádzajú v hĺbke siedmich metrov, čo zabezpečuje stabilnú celoročnú teplotu od 12 do 15 stupňov, s minimálnymi energetickými nákladmi na chladenie.

Budova vinárstva má zelenú strechu, vysadenú rôznymi rastlinami. Preto sa neprehrieva, drží stabilnú teplotu v budove. Strecha zadržiava dažďovú vodu, ktorú zachytávajú v jazierku a následne používajú na zavlažovanie. V celej budove májú umiestnené svetlíky, maximálne využívajú denné svetlo a tým minimalizujú spotrebu energie na svietenie. Vinárstvo používa tepelné čerpadlá na chladenie a kúrenie.

Reštaurácia Semillon

Súčasťou moderného vinárstva je aj reštaurácia Semillon. Reštaurácia Semillon je vo vinárstve divadlom, v ktorom hrá hlavnú úlohu spojenie zážitkovej gastronómie s výnimočnými vínami. Degustačné menu pripravuje michelinský šéfkuchár, Roman Borovský.

Ubytovanie - wine apartmány

Oddýchnite si v pokojnom prostredí moderného vinárstva Predium Vráble. Štýlové apartmány s výhľadom na  malebné okolité vinice vás očaria svojim minimalistickým, no zároveň útulným interiérom.

Dominantné prvky betónu sa krásne spájajú s jemným drevom a vytvárajú tak jedinečnú atmosféru.

Štyri dvojlôžkové apartmány pomenované po obľúbených odrodách Devín, Sauvignon, Dunaj a Alibernet sú vybavené manželskou posteľou či oddelenými lôžkami, TV a klimatizáciu, vlastnou kúpeľnou a wifi pripojením.

Nechajte sa zlákať čarom Vrábeľského vinohradníckeho rajóna, miestom, na ktoré sa budete chcieť vrátiť.

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu