Výsledky druhého kola súťaže Národný salón vín SR 2022

narodny-salon-vin-vinoteka-ochutnavka-vin

Kolekcia top 100 slovenských vín

Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, bola doplnená novými vínami. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnomkole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé na a tiché vína, pričom tiché na degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné na (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské na).

(Doľany 07.09.2022) Začiatkom septembra sa u vinohradníka a vinára Jozefa Mikuša vybrala reprezentatívna vzorka vín, ktorá skompletizovala stovku top slovenských vín. Vinári tento rok prihlásili vyše 340 vzoriek vína od 41 výrobcov, najmä z výnimočného ročníka 2021.

Vína hodnotili skúsení degustátori

Osem komisií bolo zostavených z odborníkov, ktorí pracujú s vínom v rôznych sférach. Najmä pre výrobcov bolo náročné nájsť si čas, predsa len, aktuálna kampaň sa už vo väčšine regiónov začína. Nadšenie nad rôznorodosťou komisií prejavil aj prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, vinár Ing. Vladimír Mrva: „Som veľmi rád, že vidím v degustačných komisiách mladí ľudí, lebo to svedčí to tom, že máme komu odovzdávať našu tradíciu a skúsenosti. Väčšina z nich je veľmi scestovaná a oni zas prinášajú nám nové pohľady na víno z celého sveta.“

Vína hodnotili školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií 100-bodovým systémom. Väčšina prihlásených vzoriek (154) boli vína tiché biele suché, 71 vzoriek boli vína biele polosuché a polosladké. Súťaže sa zúčastnilo 86  červených vín a tiež vína prírodne sladké, ktorých bolo rekordných počet a tokajské.

Kolekciu 100 top slovenských vín doplnilo 75 vzoriek z druhého kola, ktoré pochádzajú od 27 vinárov. Z vybraných vín až 42 vzoriek bolo z ročníka 2021, 13 vín z ročníka 2018. Vladimír Mrva, ktorý bol predsedom jednej z komisií, zdôrazňuje dôležitosť ročníka, z ktorého víno pochádza: „Bolo cítiť že jednotlivé ročníky majú veľký vplyv na kvalitu vína. Či už hovoríme o ročníku 2021 pre biele vína, alebo 2018 pre červené. Práve pri nich potrebujeme čas, aby sme vedeli posúdiť kvalitu.“

Šampióni 2. kolo Národný salón vín SR 2022

KATEGÓRIA I. – VÍNA TICHÉ BIELE SUCHÉ

Pinot Blanc 2019, akostné odrodové, suché, Zámocké vinárstvo, s.r.o., Pezinok

 

KATEGÓRIA II. – VÍNA TICHÉ BIELE POLOSUCHÉ A POLOSLADKÉ

Sauvignon 2021, výber z hrozna, polosuché, Chowaniec a Krajčírovič/Vínne pivnice Sv. Jur s.r.o.

 

KATEGÓRIA III. – VÍNA TICHÉ ČERVENÉ SUCHÉ

Svätovavrinecké  2020,  akostné odrodové, suché, Château  Rúbaň/Vienna DC, a.s.

KATEGÓRIA V. – VÍNA TICHÉ PRÍRODNE SLADKÉ

Tramín červený 2018, ľadový zber, sladké, Villa Vino Rača a.s., Bratislava

 

KATEGÓRIA VII. – VÍNA TOKAJSKÉ

Tokajská výberová esencia 2003, tve, sladké, Tokaj and Co., s.r.o., Malá Tŕňa

Foto: ilustračné

Vinári v Národnom salóne vín SR 2022

Najviac – 12 vín z TOP 100 – má v kolekcii Víno Mrva a Stanko, 11 Víno Matyšák, 7 vín je z Chateau Topoľčianky. Po 5 vzoriek pochádza z vinárstiev Chateau Rúbaň, Dubovský a Grančič, Golguz, Víno Nichta, Villa Vino Rača a Zámocké vinárstvo. Štyri vína v kolekcii sú z produkcie vinárstva Karpatská perla a Ostrožovič, 3 od VPS Pavelka a syn a ViaJur. Vinárstvo Cintavý a Pisarčík, Movino, Shebo Winery, Predium Vráble, Víno Ludvik a Veritas et Sanitas majú v Národnom salóne vín po dve vína a po jednej vzorke sú zastúpené vinárstva Angel-wines, Chowaniec a Krajčírovič, JP Winery, PD Čachtice, Pivnica Radošina, Tokaj and Co., Vinpera, Vínko Klimko Modra, Baynach, ÉOS Wine Dvory, Frtus Winery, Hubert J.E., Šintavan a Vinovin – Peter Ščepán. V kolekcii tak má zastúpenie celkom 33 vinárstiev.

 

Kde nájdete prezentáciu top 100 slovenských vín?

Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Kompletná stovka vín sa bude dať ochutnať v Národnom salóne vín SR už od 1. októbra 2022. Viac informácií nájdete na www.salonvin.sk.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu