Nové vína v kolekcii Národného salónu vín SR Výsledky 1. kola súťaže Národný salón vín SR 2022

Nových 25 vín z nového ročníka 2022

Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, bola doplnená vínami nového ročníka. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).

Počas dvoch májových dní štyri poroty školených hodnotiteľov vybrali 25 slovenských vín, ktoré sa stanú súčasťou kolekcie Národného salónu vín. Vinári tento rok opäť prihlásili viac vzoriek ako zvyčajne. Aj tento fakt potvrdzuje kvalitu a prestíž tejto súťaže.

Počet prihlásených vzoriek a šampióni súťaže

Počet prihlásených vzoriek celkovo: 150
Počet zúčastnených výrobcov: 38
Odrody – tiché ružové vína: Alibernet, Cabernet Sauvignon, Dunaj,
Frankovka modrá, Hron, Nitria, Rulandské
modré, Svätovavrinecké, Syrah,
Zweigeltrebe
Odrody – tiché biele vína: Irsai Oliver, Muškát moravský, Muškát žltý,
Müller Thurgau (synonymum Rivaner), Roter
Muskateller, Veltlínske červené skoré

Šampióni
I. Šumivé vína suché
Víno Mrva & Stanko
II. Šumivé polosuché, Grand Cuvée 2017
polosladké a sladké
III. Vína tiché ružové suché, Víno Matyšák, Frankovka
Modrá Prestige 2021
IV. Vína tiché ružové polosuché
a polosladké
Víno Matyšák
Cabernet Sauvignon
Prestige 2021
V. Vína tiché biele suché,
polosuché a polosladké –
skoré odrody

Villa Víno Rača
Irsai Oliver Exclusive 2021
VI. Vína perlivé bez rozdielu
farby a cukru: Dubovský a Grančič, Bianco

Ako prebieha hodnotenie?

Vína hodnotia školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií. Aj v tomto roku sa víno hodnotilo v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz naliala séria 3 – 5 vín, ktoré sa ohodnotili 100-bodovým systémom a zároveň si degustátori mohli porovnať vzorky medzi sebou. Hodnotenie sa osvedčilo a je zárukou, že sa vyberú naozaj top vína. Novinkou bola tento rok výnimočná návšteva. Samotného hodnotenia sa prvý deň zúčastnili zástupcovia významnej obchodnej siete. Druhý deň degustovali aj dámy, blogerky píšuce o životnom štýle, ktoré zároveň vybrali aj vlastných víťazov dvoch kategóriach – šumivé
vína (Víno Matyšák – Sekt Matyšák 2017) a ružové. Suché vína (Víno Mrva & Stanko
– Cabernet Syrah. Rosé. 2021)

narodny-salon-vin-vinoteka-ochutnavka-vin

Dôležité fakty a postrehy

Zo 150 prihlásených vzoriek sa do salónu prebojovalo v prvom kole 15 výrobcov s 25 vínami. Je to veľká pestrosť, na ktorú sa môžu všetci zákazníci tešiť. Rekordných 46 vzoriek bolo prihlásených v kategórii šumivých vín. Rastúci trend bubliniek potvrdili aj perlivé vína – až 20 prihlásených vzoriek. Perlivé vína, na rozdiel od šumivých vín, sú menej komplikované, ľahké vína ideálne na letné obdobie. V súčasnosti takmer každý výrobca do svojho portfólia zaradil aj výrobu šumivých vín. Pred pár rokmi, sme tu mali maximálne 5 výrobcov, dnes už prihlásilo vína do tejto kategórie viac ako 20 vinárov.

Tohtoročným najväčším ťahákom však určite možno označiť biele a ružové vína, ktoré potvrdili očakávaný excelentný ročník. Potvrdil to aj Milan Pavelka, významný vinár a degustátor. “Biele vína boli konečne také, aké sme chceli – s prirodzenými kyselinkami, ktoré pošteklia na jazyku, plná aróma ovocnosti od egrešov, cez marhule a broskyne v bielych a jahody a maliny v ružových vínach a dlhá dochuť bez horčín.“

Zaujímavosti zo súťaže

Tohtoročným najväčším ťahákom však určite možno označiť biele a ružové vína, ktoré potvrdili očakávaný excelentný ročník. Potvrdil to aj Milan Pavelka, významný vinár a degustátor. “Biele vína boli konečne také, aké sme chceli – s prirodzenými  kyselinkami, ktoré pošteklia na jazyku, plná aróma ovocnosti od egrešov, cez marhule a broskyne v bielych a jahody a maliny v ružových vínach a dlhá dochuť bez horčín.“

Zaujímavosťou je, ako uviedla Ing. Jaroslava Kaňuchová Pátková, PhD., riaditeľka súťaže, že výrobcovia aj pri ružových vínach podliehajú tlaku verejnosti a tento rok vyrobili a prihlásili oveľa viac ružových vín so zvyškovým cukrom v kategórii polosuché.

Aký bude ročník 2021?

Tiché vína, biele aj ružové, pochádzajú všetky z ročníka 2021. V jarnom kole sa do Národného salónu vín dostávajú vína, ktoré sú ešte mladé, svieže a sú zrkadlom tohto ročníka. Aký bol teda ročník 2021? Vladimír Mrva, prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, spomína na ročník 2021 ako výnimočný ročník, ktorý prináša výnimočné vína. Kvalita mladých vín toto tvrdenie potvrdila. Vína sú vysoko aromatické, svieže, pikantné, odrodovo typické, máte chuť si naliať aj ďalší pohár. Vinári vynaložili pri výrobe týchto vín maximálne úsilie, teraz je už na konzumentoch, aby tieto vína ocenili.

Úroda v roku 2021 bola na Slovensku nižšia o 5 % v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom a vyrobilo sa celkom 338 000 hl vína. Zároveň však vidíme, že slovenského vína sa každoročne vyrobí viac čo pripisujeme pozitívnemu trendu obnovy vinohradov – celkom sa podarilo obnoviť asi 50 % plôch vinohradov, zvyšok na obnovu ešte stále čaká. Už tradične 80 % vína sa vyrobilo v najvyššej kvalite – víno s chráneným označením pôvodu, zdôrazňuje Kaňuchová Pátková.

Tento rok slovenských vinárov trápia zvyšujúce sa vstupy – náklady na energie, papier, sklo sa zvýšili o viac ako 40 %, čím náklady na fľašu narástli o viac ako 12 centov. Kúpna sila obyvateľov SR, ktorí cítia rovnaké zdražovanie vo všetkých smeroch sa pretavila aj v zníženej spotrebe a pri predaji vína. Slovenskí vinári hľadajú riešenie práve v priamom predaji zákazníkovi, bez sprostredkovateľov, čím ostane cena zachovaná pre zákazníka a pre výrobcu zvýšená. Súčasná situácia je tak z pohľadu vinárov a predaja vína veľmi netradičná. Po troch rokoch kedy dominoval predaj cez reťazce, tu počas prvého štvrťroka zaznamenávame cez tento kanál prudký prepad o viac ako 20 – 25 %. Na druhej strane sa začalo mimoriadne dariť malým vinárom a rodinným podnikom. Uvoľnením všetkých opatrení a možnosťou usporadúvať degustácie, cítime, že zákazník chce prísť na návštevu,
pozrieť a podebatovať priamo s vinárom. Akcie sú v plnom prúde a vinári hlásia už časť výnimočného ročníka vypredaného.

Celkovo v minulom roku výroba vína v EU poklesla o 7 % v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom 2020. Vinári z celej EU hlásia problémy so zvýšenými cenami vstupov a klesajúcou kúpyschopnosťou obyvateľov a poklesom predaja vína
o viac ako 20 %. Francúzsko, Španielsko, Taliansko hovoria aj o úplnom zastavení predaja vína do Ruska, práve vysoko kvalitného. Aký to bude mať dopad na trh v Európe ešte nevieme vyhodnotiť, ale opäť očakávam pretlak zahraničných vín, uvádza Kaňuchová Pátková.

Ochutnajte to najlepšie zo Slovenska

V našej ponuke nájdete kolekciu kvalitných vín, ktoré prešli prísnym výberom najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Ochutnajte to najlepšie, čo naši vinári dopestovali a vytvorili s láskou.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu