Slovensko – krajina výnimočného vína

História slovenského vína v skratke

Slovensko je historicky krajinou vína. V minulosti si na slovenských vínach  pochutnávali aj:

 • Rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia, hovorí sa, že vďaka Račianskej frankovke sa jej narodilo 16 detí :).
 • Mozart či Sopen popíjali slovenské vína pri návšteve Bratislavy.
 • Vďaka francúzskemu vojakovi Hubertovi sme sa stali druhou krajinou vo výrobe šumivého vína tradičnou metódou.
 • Slovenské vína  boli aj na osudovej lodi Titanic.
 • Slovenské vína, konkrétne radošínske nechýbali na svadbe britskej panovíčky Alžbety II. rovnako ani na svadbe jej nemenej slávnych vnukov, princa Williama a Henryho.

Svet objavuje slovenské vína

Dnes je na Slovensku okolo 500 registrovaných vinárov. Vína dosahujú vynikajúce úspechy, svedčia o tom aj hodnotenia na svetových vinárskych súťažiach. Kvalitu slovenských vín potvrdzuje aj Jean Marie Aurand – generálny riaditeľ OIV (Medzinárodná organizácia pre vinič a víno), ktorý Slovensko navštívil pred dvoma rokmi a skonštatoval, že Slovensko sa vybralo dobrou cestou zameranou na kvalitu. Iba na AWC Vienna minulý rok 2020 slovenskí vinári získali aj 62 zlatých medailí, čo je neuveriteľný úspech pre tak malú krajinu, akou Slovensko bezpochyby je.

Slovenské vína získavajú čoraz viac priaznivcov aj vo svete, exportuje sa síce iba 1% a to do Číny, Japonska, niečo málinko aj do Anglicka, Francúzska, na veľký export nemáme dostatok hrozna.

Slovenské biele a ružové sí získava čoraz priaznivcov, ale kvôli zmene klímy sa ukazuje aj čoraz väčší potenciál modrých odrôd.

Vysoká kvalita slovenských vín spočíva najmä v jej surovine. Slovensko má výborné podmienky na pestovanie viniča a 6 geologicky unikátnych vinohradníckych oblastí, čo nemá žiadna krajina na svete.

Ďalším dôležitým faktom je moderná technológia, ktorá dnes nechýba u väčšiny moderných vinárov, vďaka ktorej vína dosahujú neuveriteľnú úroveň.

Navštívte e-shop s top 100 slovenskými vínami

Národný salón vín SR je unikátny koncept v Európe, ale aj na celom svete.

Prezentuje top 100 slovenských vín, ktoré vybrali v najvyššej slovenskej súťaži odborníci vo svojej oblasti v slepej degustácii.

V e-shope s top slovenskými vínami nájdete:

 • top 100 slovenských vín, ktoré prešli tým najstriktnejším výberom
 • unikátna a najucelenejšia kolekcia slovenských vín, ktorá sa mení 1x ročne
 • Vína sú zo všetkých 6. slovenských vinohradníckych oblastí
 • Vína sa skladujú v krásnych historických priestoroch Apponnyiho paláca z 18. storočia
 • Momentálne sa tam nedá ísť na degustáciu, ale e-shop funguje nepretržite každý deň
 • Vína sú zárukou kvality a spokojnosti, teda aj zárukou kvalitnej chuti a zážitkov u vás doma
 • Národný salón vín SR funguje už 15 rokov

Ako si vybrať víno? Nechajte sa inšpirovať našou ponukou.

1.Nechajte si poradiť od nášho dvorného hlavného someliéra Petra Minárika, ktorý každý mesiac odporúča kartón vín. Peter je nielen vyštudovaný odborník, ale predovšetým praktický expert, ktorý vždy vie profesionálne poradiť. Nájdete v kategórii Someliér odporúča. Doprava v rámci celého SR je zdarma.

2. Chcete to najlepšie z najlepšieho? Ochutnajte vína, ktoré získali ocenenie na medzinárodných vinárskych súťažiach, nájdete v kategórii Ocenené vína.

3. Sledujete podcast o slovenskom víne Na dúšok s Petkom a jeho hosťami? Najpopulárnejší podcast dostupný cez Youtube a tiež aj ako audio. Ak ešte nesledujete, pridajte sa ku fanúšikom a objednajte si vínka cez náš e-shop a degustujte spolu s Petkom a jeho zaujímavými hosťami: vinári, herci, umelci, …

Vinárske degustácie a unikátne zážitky

Národný salón vín Slovenskej republiky je najvyššou súťažou vín vyrobených na Slovensku z hrozna dopestovaného u nás. Organizátorom a odborným garantom súťaže je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Naším cieľom je prezentovať top 100 slovenských vín, ktoré sa umiestnili v najvyššej súťaži vín.

Národný salón vín spolupracuje aj s Úniou enológov Slovenska a s Asociáciou someliérov Slovenska. V rámci prezentácie slovenských vín organizujeme vlastné podujatia, kde vám prinášame zaujímavé informácie zo slovenskej vitikultúry, bohatej vinárskej histórie a moderného vinárstva.

Ponúkame aj populárne programy ako je ochutnávka 72 najlepších slovenských vín za 100 minút, či riadená degustácia s profesionálnym someliérom.

Lady drinking wine

Skrytý poklad v historickom centre Bratislavy

Naše krásne Slovensko reprezentujeme vďaka kvalitným slovenským vínam a vinárom a sme na to hrdí.  Slovenské vinárstvo má dlhoročnú históriu a naše vína získavajú ocenenia na medzinárodných vinárskych súťažiach. Pridajte sa k návštevníkom z celého sveta, zažite a ochutnajte slovenskú vinársku kultúru priamo v historickom centre Bratislavy.

Radničná 1, Bratislava
+421 918 664 992
Menu